Jak czyścić meble

Jak czyścić meble

Meble to główna ozdoba naszego domu, dlatego też powinny być zawsze czyste i estetyczne. Podstawą jest więc regularne mycie i czyszczenie ich. Poniżej podam kilka porad, które przydadzą się podczas porządków.

Krok 1 - Drewniane, woskowane meble

Na wstępie poodkurzaj je, a następnie wypoleruj woskiem naturalnym, używając do tego miękkiej szmatki. Dodatkowo, raz na rok przetrzyj je wodą utlenioną (24%), a zapobiegniesz ciemnieniu mebli. 

Krok 2 - Drewno orzechowe

Wyczyść je naftą, poczekaj aż wsiąknie, a następnie dokładnie wypoleruj miękką szmatką. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić środek do polerowania mebli

Krok 3 - Jesion

Meble z tego drzewa przecieraj wilgotną szmatką z irchy i niezwłocznie powycieraj do sucha. 

Krok 4 - Heban

Czyść go olejkiem lnianym, po czym poczekaj aż się wchłonie i przystąp do polerki. 

Krok 5 - Meble lakierowane

Umyj je po prostu roztworem wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. Po tym dokładnie spłucz detergent i wytrzyj mebel do sucha. 

Krok 6 - Politura

Na początku umyj ją wodą z mydłem. Po tym, przetrzyj całą powierzchnię połówką cytryny, a na końcu wytrzyj do sucha. Jeżeli chcesz aby taki mebel bardziej się błyszczał, wysmaruj go mieszanką wody, kilku kropelek amoniaku oraz odrobiną płynu do mycia szyb. Na koniec wytrzyj wszystko do sucha. 

Krok 7 - Żelazo

Elementy z kutego żelaza odkurz pędzelkiem i przetrzyj szmatą, którą wcześniej nasączysz w nafcie. Dzięki temu zabiegowi żelazo nie będzie rdzewiało. 

Krok 8 - Antyki

O tego typu meble powinieneś dbać szczególnie. Regularnie je odkurzaj, a niedostępne miejsca czyść za pomocą pędzelka. Używaj tylko specjalnych preparatów i maści do starych mebli. Jeżeli na twoim antyku widnieje trudna do usunięcia plama, spróbuj pozbyć się jej za pomocą roztworu  jednego litra wody i trzech łyżek octu. 

Krok 9 - Krzesła z plecionki

Regularnie je odkurzaj, a w celu przedłużenia im żywota, nacieraj je połówką cytryny. Aby umyć krzesło, przetrzyj je roztworem z jednego litra wody i garści soli gruboziarnistej. Następnie osusz mebel poprzez wystawienie go na słońce lub działanie suszarki. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić meble skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!