Jak czyścić różne rodzaje podłóg

Jak czyścić różne rodzaje podłóg

Podczas prac porządkowych warto wiedzieć jak czyścić dany rodzaj podłogi. Wiele ludzi błędnie czyści wszystkie rodzaje w jednorodny sposób, lecz aby nie powielać tych błędów poniżej podam wam kilka przydatnych rad.

Krok 1 - Podłoga drewniana

Mycie podłogi drewnianej zależy od tego, czy jest ona zaimpregnowana czy nie. Podłogę z drewna surowego możecie zamiatać i przecierać suchym mopem tak, aby usunąć z niej kurz. Brudne ślady natomiast usuwajcie wilgotną szmatką.

Podłogę zaimpregnowaną możecie bez żadnych przeszkód przecierać wilgotnym, wyciśniętym mopem.

Krok 2 - Podłoga z linoleum

Ten typ podłogi przecierajcie mopem, który wcześniej zamoczycie w roztworze wody i detergentu. W łazience i kuchni najlepiej używać pasty emulsyjnej, zaś w innych pomieszczeniach pasty woskowej. Jeśli macie problem z zarysowaniami, z łatwością usuniecie je benzyną ekstrakcyjną lub wiórkami nasączonymi terpentyną.

Krok 3 - Podłoga winylowa

Zmywajcie ją po prostu czystą wodą. Pamiętajcie, że podłogę winylową należy regularne zamiatać. Plamy i zabrudzenia czyśćcie roztworem ciepłej wody i detergentu. Tego typu powierzchnię najlepiej pastować pastą emulsyjna. Co więcej, nie należy jej pozostawiać na podłodze (nigdy nie używajcie emulsji, które mają w swoim składzie rozpuszczalniki).

Krok 4 - Podłoga z kafli ceramicznych

Na początku przecieramy podłogę wodą z detergentem, a następnie irchą. Płytek ceramicznych nie pastujemy, gdyż staną się wtedy niebezpiecznie śliskie. Czyszczenie fug wymaga niestety wiele cierpliwości- czyścimy je szczotką, zamoczoną w silnym roztworze wody i detergentu.

Krok 5 - Glazurowane płytki terakotowe

Powinniście co jakiś czas ścierać je wodą z detergentem.  Nieglazurowane płytki natomiast szorujcie tym samym roztworem, aż do pozbycia się brudu, następnie dokładnie je spłuczcie. Płytki pastujcie antypoślizgową pastą w płynie lub w kremie. Świeżo położone płytki warto natrzeć olejem lnianym i zmyć go dopiero po dwóch tygodniach. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak szybko wyczyścić żaluzje

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić różne rodzaje podłóg skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!