Jak dbać o buty

Jak dbać o buty

Każdy z nas chce, aby nowo zakupione buty, służyły nam przez długi czas. Co więcej, chcemy aby wyglądały ładnie, estetycznie i nie niszczyły się. Jest kilka sposobów na to, aby utrzymywać je zawsze w dobrym stanie.

Krok 1

Zanim założysz nowe obuwie po raz pierwszy, zaimpregnuj je za pomocą specjalnych impregnatów. Tworzą one na bucie warstwę ochronną, a dzięki temu chronią np. przed wilgocią i wpływem warunków atmosferycznych. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wyczyścić buty

Krok 2

Przed rozpoczęciem pastowania, musimy oczyścić buty z wszelkich zanieczyszczeń. Np. kurz usuwa się za pomocą miękkiej szmatki, a błoto szczotką z włosia. Buty skórzane pastujemy, używając tłustych past z naturalnymi woskami (nie pielęgnują one obuwia, a jedynie odświeżają koloryt). 

Info

Podczas czyszczenia sznurowadła powinny być wyjęte, ponieważ dzięki temu pasta dotrze do każdego zakamarka w bucie. 

Info

Szczotką z małym włosiem nakładamy pastę, szczotką z większym włosiem polerujemy buty, a szczotką gumową pielęgnujemy buty z zamszu i nubuku. 

Krok 3

W sytuacji, gdy przemoczysz buty, susz je w temperaturze pokojowej (buty wypchaj gazetami, aby nie straciły swojego fasonu). Pamiętaj, aby nie suszyć ich przy źródle ciepła np. przy grzejniku, gdyż wtedy stracą swój pierwotny kształt. 

Krok 4

Podczas wkładania buta najlepiej używać łyżki do obuwia. Przede wszystkim jest to wygodniejsze, ale również zapobiega zginaniu i rozciąganiu się piętki buta, co mogłoby doprowadzić do jego deformacji. 

Komentarze: (0)

Pozostało: 1500 znaków