Jak dbać o cantedeskie

Jak dbać o cantedeskie

Cantedeskia inaczej nazywana jest kalią albo kalijką. Ze względu na swój piękny wygląd, uprawiana jest przede wszystkim jako roślina ozdobna. Szczególnie zachwyca jej elegancki, biały kwiatostan. Jak pielęgnować tę roślinę?

Krok 1 - Gleba

Cantedeskia najlepiej czuje się i rozwija w podłożu przepuszczalnym, lekkim, o obojętnym pH. Jeżeli jesteś posiadaczem ogrodu, w którym dominuje gleba gliniasta, dodaj do niej substrat torfowy, przekompostowaną korę lub piasek. 

Krok 2 - Stanowisko

Aby roślina rosła w szybkim tempie oraz pięknie i zdrowo się prezentowała, posadź ja w słonecznym, jasnym i ciepłym miejscu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Krok 3 - Sadzenie

Cebulki kwiata wsadź w glebę w czasie wiosennych dni, tuż po przejściu ostatnich przymrozków. Jeżeli zasadzisz je wcześniej, możesz doprowadzić do przemarznięcia cebulek. 

Ciekawostka

Zapierające dech w piersiach kwiaty zakwitną już 2 miesiące po zasianiu rośliny i utrzymają się aż do końca sierpnia. 

Krok 4 - Podlewanie

Podłoże powinno być cały czas wilgotne. Jednak pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością wody! Uważaj także, abyś nie pokropił wodą liści kwiatka. Najlepszym rozwiązaniem byłoby posypanie powierzchni korą i podlewanie jej. Dzięki temu w glebie będzie cały czas zatrzymana wilgoć. 

Krok 5 - Nawożenie

Kwiatka możesz nawozić raz na dwa tygodnie, stosując do tego celu nawozy mineralne. Kiedy liście zaczną przybierać kolor żółtawy, odstaw całkowicie nawóz (a także ogranicz ilość dostarczanej wody).

Ciekawostka

Kiedy zauważysz, że liście całkowicie uschły- obetnij je. Natomiast kłącze wykop z ziemi. Następnie umieść bulwy w skrzynkach, przysyp je trocinami i umieść w chłodnym miejscu np. w garażu lub piwnicy, gdzie temperatura oscyluje w granicach 7 stopni Celsjusza.

Krok 6 - Rozmnażanie

Najbardziej optymalny czas dla tego procesu to wczesna wiosna. Rozmnażanie cantedeski odbywa się po prostu przez jej podział

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o cantedeskie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!