Jak drenować trawnik

Jak drenować trawnik

Drenaż trawnika to element niezbędny gdy zakładamy w ogrodzie trawnik. Jest to tym bardziej ważne gdy trawnik będzie znajdował się na terenach gdzie często osiada woda po opadach i powstają kałuże. W tym poradnik dowiecie się właśnie jak drenować trawnik.

Krok 1

W odstępach wynoszących około 2m robim 30cm szerokości szczeliny w podglebieniu. Pamiętajmy aby dołki sięgały do poziomu podłoża przepuszczalnego. Gdy mamy już przygotowane szczeliny wypełniamy je gruboziarnistym piaskiem. Z niego również usypujemy około 10cm warstwę odsączającą na całej powierzchni trawnika. Następnie warstwę tą wyrównujemy i na nią dopiero nanosimy glebę, która będzie podłożem dla trawnika. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak założyć trawnik

Krok 2

Inna metoda mówi aby dreny przygotować za pomocą plastikowych rur drenarskich o średnicy około 5-10cm. Rury te układa się w ziemi na głebokości około 50 cm w odległości co najmniej 5 metrów od siebie. Rury drenarskie podłączone są do większej rury zbiorczej. Wodą odprowadza się do jakiegoś pojemnika, stawu lub jeziora. 

Krok 3

Gdy pomimo wykonanego drenażu woda nadal zaczyna się zbierać wczesną wiosną powinniśmy przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika. W przypadku dużej powierzchni trawnika będziemy potrzebować areatora z napędem, jednak do małych ogrodów wystarczą zwykłe widły ogrodowe.  

Gdy będziemy korzystać z aeratora pamiętać musimy, że otwory w darni powinny mieć przynajmniej 7.5 cm głębokości i wykonujemy je co 5cm. W przypadku stosowania wideł wbijamy je w glebę i poruszamy w tył i przód powiększając wielkość dziury. Po całym zabiegu posypujemy trawnik mieszanką ziemi ogrodowej i gruboziarnistego piasku. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak drenować trawnik skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!