Jak rozmnażać rośliny doniczkowe z odkładów

Jak rozmnażać rośliny doniczkowe z odkładów

Rozmnażanie sposobem z odkład stosuje się pnączy oraz roślin płożących, które posiadają długie i elastyczne pędy. Z poniższego poradnika dowiesz się jak rozmnażać rośliny doniczkowe z odkładów.

Krok 1

Na początku, koniec pędu przymocuj zagiętym drutem do podłoża i umocuj całość w małej doniczce, stojącej obok rośliny matki. Po okresie 4 tygodni z pędów wyrosną korzenie oraz zaczną pojawiać się młode pędy. Wówczas należy odciąć młodą roślinę od matki i ustawić jasnym, ciepłym miejscu.

Krok 2

Jeden długi pęd zapewnia wyhodowanie kilku młodych roślin. Wystarczy ułożyć pęd na podłożu w korytku i pociąć pęd na kilka części, a z każdego z nich wyrośnie nowa roślina

Krok 3

W sytuacji, gdy chcesz skrócić ogołoconą od łodygę, warto użyć odkładu powietrznego. Ostrym nożem należy zrobić nacięcie na łodydze o długości ok. 2,5 cm, zaczynając od dołu do góry, kończąc tuż przed węzłem liściowym. Nacięcie nie powinno być większe niż 1/3 grubości łodygi. Wnętrze nacięcia należy posmarować ukorzeniaczem, a następnie używając patyczka, sprawić by było otwarte. Otwór należy obłożyć wilgotnym mchem oraz przymocować rękaw z folii, który będzie go utrzymywał, ale zapewni także ochronę.

Krok 4

Gdy korzenie przerosną wilgotny mech, trzeba odciąć pęd rośliny i posadź ją razem z mchem. Roślinę warto podeprzeć palikiem do czasu, aż korzenie się dobrze rozrosną.

Uwaga

Najlepiej zostawić dolną część rośliny w doniczce i pielęgnować nią do momentu, aż wyrosną nowe pędy, które można odciąć i zasadzić.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić słoneczny nawadniacz do roślin

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak rozmnażać rośliny doniczkowe z odkładów skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!