Jak hodować orchideę

Jak hodować orchideę

Orchidea to przepiękny kwiat z rodziny storczykowatych. Cieszy oko, zachwycając nie tylko kształtem i fakturą, ale także intensywnymi barwami kwiatów. Każdy z nas może ją mieć w domu, jednak nie każdy wie jak o nią odpowiednio dbać. Poniżej kilka wskazówek.

Krok 1 - Gleba

Oprócz żyznej gleby roślina wymaga także kilkucentymetrowej warstwy drobnych kawałków gleby. 

Krok 2 - Miejsce

Orchidea nie potrzebuje koniecznie światła, gdyż może stać w cieniu. Dobrym miejscem będzie zachodni lub wschodni parapet. 

Ciekawostka

Jeżeli roślina stoi na parapecie w północno-wschodnim oknie, zimą należy ją doświetlać około 4 godziny dziennie. 

Krok 3 - Temperatura

Latem roślina wymaga temperatury pokojowej, natomiast zimą o kilka stopni mniej czyli około 18 stopni Celsjusza. Podczas mroźnych dni nie wietrz pomieszczenia, w którym znajduje się roślina, gdyż doprowadzi to do opadnięcia kwiatów i pąków.

Krok 4 - Wilgotność

Roślina lubi stałą wilgotność, która wynosi około 60% i uzyskasz ją dzięki temu, że postawisz roślinę na podstawce z wodą i kamyczkami. Regularnie zraszaj kwiata wodą destylowaną. 

Krok 5 - Podlewanie

Nawadniaj roślinę raz na 7-10 dni. Podlewaj ją tylko wtedy, gdy przekonasz się, że korzenie i kora wyschły. Zabieg wykonuj za pomocą deszczówki lub po prostu wody destylowanej. Jeżeli nie posiadasz ani deszczówki, ani wody destylowanej, podlej kwiata przegotowaną i odstaną wodą. 

Krok 6 - Nawozy

Nawożenie orchidei powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta danego środka. 

Krok 7 - Przesadzanie

Jeżeli podlewasz orchideę wodą z kranu- zabieg przesadzania musi odbywać się raz na rok. Jeżeli natomiast nawadniasz ją deszczówką- raz na dwa lata. Pamiętaj o tym, iż po przesadzeniu rośliny, nie wolno podlewać jej przez 8 dni. 

Krok 8 - Podcinanie

Przycinanie powinno odbywać się tuż po przekwitnięciu rośliny lub po tym, jak liście zaczynają żółknąć. Cięcie wykonaj tuż przy podstawie, jednak uważaj abyś nie uszkodził liści i bulwy. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak hodować orchideę skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!