W jaki sposób dobierać kolorystycznie rośliny w ogrodzie

W jaki sposób dobierać kolorystycznie rośliny w ogrodzie

Bardzo ważny w naszym ogrodzie jest dobór roślin pod względem koloru. Dzięki temu zachowamy harmonijną całość oraz atrakcyjny wygląd naszych rabatek. Zbyt duże nasycenie różnych barw może być niebezpieczne i budzić negatywne odczucia estetyczne. W tym poradniku dowiecie się w jaki sposób dopierać kolorystycznie rośliny w ogrodzie.

Krok 1

Kolorem bazowym w ogrodzie jest zielony i to on właśnie odgrywa główną rolę. Do niego będziemy dopasowywać inne rośliny ponieważ to on będzie dla nich tłem. 

W ogrodzie możemy tworzyć kompozycje składające się z jednej barwy na przykład białej. Możemy tutaj również posiłkować się różnymi odcieniami np. na rabacie barwy białej możemy wykorzystywać kwiaty białe, szare oraz jasnych pasteli. Przy kolorze białym każda roślina wygląda dobrze ze względu na to, że jest to kolor neutralny i nie gryzie się z innymi barwami. Ogrody białe budzą wrażenie eleganckich i zadbanych. Z tymi kolorami możemy wykorzystać takie kwiaty jak Kocimiętka Faassena lub Ostróżka ogrodowa.

Barwy niebieskie również doskonale spisują się w ogrodzie. Jest to barwa, która wzbudza w nas stan relaksu i uspokojenia dlatego jeśli zamierzamy w ogrodzie odpocząć od zmartwień dnia codziennego to będzie dla nas doskonały wybór. 

Wrażenie ciepła wzbudzają kolory o odcieniu żółtym oraz pomarańczowym. Istnieje duża grupa roślin kwitnąca w tych kolorach tak jak np. Dziurawiec czy złotlin japoński. 

Kolor żółty możemy również uzyskać za pomocą żółtych liści takich roślin jak Trzmielina Fortne\'y albo Perukowiec podolski. Żółty kolor pędów posiada również Derenia rozłogowa. 

Bardzo mocny efekt wizualny daje kolor czerwony ale jego nie powinniśmy nadużywać ze względu na to, że bardzo szybko męczy oczy. Dlatego musimy starać się go trochę rozmydlić komponując go z odcieniami bieli lub jasnego różu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przesadzać rośliny

Skomentuj poradnik

Poradnik W jaki sposób dobierać kolorystycznie rośliny w ogrodzie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!