Jak hodować pieczarki

Jak hodować pieczarki

Jeżeli jesteś początkującym ogrodnikiem lub działkowiczem i chcesz zacząć od czegoś, co przyniesie ci gwarantowany sukces- rozpocznij od uprawy pieczarek. Przeczytaj poniższy poradnik, a dowiesz się, że nawet ty możesz zostać hodowcą domowych pieczarek.

Krok 1 - Gleba

Uprawę prowadź na podłożu z końskiego obornika, ponieważ wtedy pieczarki będą się najlepiej rozwijały. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zastąp to słomą i kurzakiem. 

Krok 2 - Uprawa w ogrodzie

Jeżeli decydujesz się uprawiać pieczarki w ogrodzie, posadź je pod drzewem lub żywopłotem, w zacienionym miejscu. Najlepiej, aby znajdowały się po stronie północnej. 

Krok 3

Dla osób, które chcą iść na łatwiznę przygotowane są specjalne mieszkanki ziemi, w których jest już zaszczepiona grzybnia. Wystarczy przygotować drewnianą lub plastikową skrzynię i wsypać do niej mieszankę oraz postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Krok 4 - Samodzielny zasiew

Wymieszaj ziemię, torf i węglan wapnia w proporcjach 1:1:1. Następnie podlej mieszankę. 

 

Po około 10 dniach pojawi się biały nalot, a po 4 tygodniach będziesz mógł zebrać pierwsze plony. Pieczarki można zebrać, kiedy osłona pod kapeluszem zaczyna się złuszczać. Zbiory mogą potrwać nawet do 3 miesięcy, więc przyniosą ci niejednokrotne plony.

Ciekawostka

Przy każdym zbiorze musisz pozbyć się obumarłych i martwych owocników. Ważne jest oczywiście, abyś utrzymywał stały poziom wilgotności gleby. 

Uwaga

Surowe pieczarki możesz trzymać w lodówce maksymalnie 4 dni. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak hodować pieczarki skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika ben8

    ben8

    May 04, 2013

    1;1;1 to w kg. czy w objętości