Jak impregnować drewno

Jak impregnować drewno

Jeśli chcesz, aby twoje drewniane meble były wytrzymałe, ładnie wyglądały, a ich stan był dobry przez długi czas- kluczem do sukcesu jest odpowiednia impregnacja. Właściwie zabezpieczone drewno jest odporne na czynniki atmosferyczne i różnorodne działania zewnętrzne. Poniżej podam, jak powinno to wyglądać.

Krok 1 - Impregnacja chemiczna

Wykonujemy ją specjalnym preparatem do impregnacji, którego celem jest ochrona drewna przed pleśnią, grzybami, owadami, ogniem czy słońcem. Pamiętajcie, aby przy zakupie wybierać impregnat niezmywalny, który będzie służył zdecydowanie dłużej. Poza tym jest on trwalszy. Impregnowanie wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest kąpiel (zanurzenie) materiału w impregnacie. Drugim natomiast pokrycie powierzchni pędzlem

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić lakier domowym sposobem

Krok 2 - Impregnacja ciśnieniowa

Drewno wprowadzane jest do specjalnej komory ciśnieniowej, która jest zamykana hermetycznie. Następnie pompa wypompowuje ze środka powietrze. Jest ono zastępowane wtłaczanym ciśnieniowo impregnatem. Koszt takiej impregnacji to około 100 zł za 1m3. 

Ciekawostka

Jeżeli budujecie dom z drewna, bez zbędnego zastanawiania się zainwestujcie w impregnację ciśnieniową. Jest ona zdecydowanie korzystniejsza i bardziej opłacalna. Inwestujecie w końcu na całe życie. Jeśli natomiast wykonujecie drobne prace, wystarczy wam impregnacja własnoręczna.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak impregnować drewno skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!