Jak wyczyścić poplamione książki

Jak wyczyścić poplamione książki

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się czytać podczas jedzenia. Łatwo wtedy jest zachlapać i ubrudzić książkę. Jeśli była to książka wypożyczona z biblioteki mamy dodatkowy problem na głowie, który możemy jednak szybko rozwiązać czyszcząc książkę z powstałej plamy. Jak wyczyścić poplamione książki dowiecie się w tym poradniku.

Krok 1 - Plama z tłuszczu

Jeśli na książkę kapnął nam tłuszcz i przez to zrobiła się plama jest prosty sposób na jej usunięcie. Weźmy talk i posypmy miejsce, w którym powstała plama. Wkładamy kartkę między dwa kawałki bibuły i prasujemy ciepłym żelazkiem. Usuń talk i po plamie nie będzie już śladu. 

Krok 2 - Plama z atramentu

Mało kto pisze teraz piórem, ale również ze zwykłego długopisu może nam wylać się atrament i zrobić plamę na książce. Jej usunięcie jest dziecinnie proste. Znowu bierzemy bibułę i kładziemy ją pod zaplamioną stroną książki. Następnie dziesięcioprocentową wodą utlenioną zwilżamy kilkoma kroplami miejsce z plamą. Gdy plama zblednie przykładamy kawałek waty i czyścimy zaplamione miejsce. Jeśli plama będzie jeszcze widoczna możemy zabieg powtórzyć ale najpierw należy miejsce przetrzeć używając czystej wody. Po zakończeniu zostawiamy książkę otwartą do wyschnięcia. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak postępować z zalaną książką

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wyczyścić poplamione książki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!