Jak najlepiej odnowić taras

Jak najlepiej odnowić taras

Nieestetycznie pomalowany lub źle zaizolowany taras to błąd przeszłości. Żeby dokonać jego renowacji i przywrócić mu właściwy blask oraz atrakcyjny wygląd, wystarczy zapoznać się z poradnikiem.

Krok 1

Przed przystąpieniem do renowacji należy usunąć starą farbę, nieczystości czy odchodzący beton. Powinniśmy się pozbyć wszelkich oznak zniszczeń. Tak samo sprawa wygląda z pęknięciami, uszczerbieniami czy nierównościami. Zniszczone fragmenty należy odkuć. W przypadku, gdy taras nie miał spadków, trzeba je ukształtować przy użyciu wylewek – spadek musi mieć ok. 2% i należy go zrobić od budynku, aby woda nie spływała w stronę ścian domu. Ścianę obok tarasu należy skuć z 15 cm tynku, aby skutecznie zaizolować taras z budynkiem.

Uwaga

Taras po tych pracach porządkowych należy wyczyścić myjką ciśnieniową i posprzątać.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak remontować taras nad ogrzewanym pomieszczeniem

Krok 2

Na początek trzeba zaizolować połączenie tarasu ze ścianą przy użyciu taśmy uszczelniającej. Należy ją przykleić masą uszczelniającej do powierzchni tarasu i ściany. Izolację tarasu można wykonać na wiele sposób, które są zależne od środków finansowych przeznaczonych na remont. Można wykorzystać płynne tworzywo sztuczne czy warstwy papy termozgrzewalnej. Optymalnym wyborem jest izolacja z tworzywa sztucznego, które zmieszane z suchą zaprawą należy nanieść na powierzchnię rewitalizowanego tarasu.

Krok 3

Po takich przygotowaniach, taras jest gotowy do położenia na nich płytek. W zależności od kształtu tarasu - jeśli ma kąty ostre - warto użyć płytek narożnych, zapewniające lepszą szczelność na połączeniach tarasu z podłożem. Płytki trzeba układać równomiernie z zaprawą, pamiętając, żeby pod każdą płytką był klej. Inaczej dostanie się tam woda i po kilku zimach może dojść do pęknięcia płytki. Warto również wziąć pod uwagę, że fugi ze względu na rozszerzalność termiczną materiałów, musza być szersze i mieć szerokość minimum 7 mm. Również istotne jest zastosowanie materiałów mrozoodpornych, dotyczy to fugi, jak i kleju do płytek. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie doszczelnienie styku płytek z inną częścią budynku za pomocą silikonu mrozoodpornego.

Uwaga

Błędem niedopuszczalnym jest nie zdyltowanie tarasu od budynku, która objawia się pęknięciami nad tarasem, szczególnie na ścianach bezpośrednio nad połączeniem z tarasem. Uszczerbki ukazują się głównie zimą.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak najlepiej odnowić taras skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!