Jak odnowić taras

Jak odnowić taras

Taras jest ważnym elementem całego domu. Zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim, kiedy spędzamy na nim dużo czasu. Kto nie lubi relaksującego grilla ze znajomymi czy rodziną? Dlatego warto, aby taras prezentował się estetycznie i ładnie. Co więc zrobić, gdy ostatnia renowacja przeprowadzana była lata temu?

Krok 1 - Wstępna faza, przygotowanie powierzchni

Na początku musisz dokonać oceny zniszczeń. Usuń wszelkie nieczystości, popękany beton, stare płytki, starą farbę i złuszczone elementy. Liczne pęknięcia najlepiej skuj. 

 

Jeżeli twój taras nie ma ukształtowanego spadku w celu odprowadzenia wody, musisz go koniecznie wykonać. Spadek wykonaj za pomocą wylewek. Najlepiej aby wynosił 2%. Ważne jest aby spadek był poprowadzony od budynku, aby woda nie spływała na ściany!

 

Dodatkowo, skuj około 15-17 cm tynku na ścianie obok tarasu. Dzięki temu zabiegowi będziesz mógł dokonać izolacji między budynkiem a tarasem. 

 

Na końcu tego etapu oczyść taras z wszelkiego pyłu i kurzu np. używając do tego miotły lub karchera (myjki ciśnieniowej).

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak remontować taras nad ogrzewanym pomieszczeniem

Krok 2 - Izolacja

Jeżeli przygotowałeś taras zgodnie z zaleceniami z kroku pierwszego, możesz zabrać się za izolowanie powierzchni. Na początku weź do ręki taśmę uszczelniającą i przyklej ją w taki sposób, aby załamanie taśmy znalazło się w miejscu styku ściany i powierzchni tarasu.

 

Jeżeli chodzi o warstwę izolacyjną tarasu, w zależności od twoich funduszy, użyjesz do tego różnorodnych systemów (np. papa termozgrzewalna czy tworzywo sztuczne w płynnej postaci). Polecam izolację z tworzywa sztucznego, mieszalnego z suchą zaprawą, którą naniesiesz za pomocą pacy na powierzchnię tarasu. 

Krok 3 - Wykończenie tarasu za pomocą płytek

Na początku przypomnę ważną rzecz: kupując materiały, koniecznie zainwestuj w te, które są mrozoodporne! Fugi oraz klej do płytek musi być odporny na warunki atmosferyczne, ponieważ w innym przypadku płytki popękają już w najbliższej przyszłości. Dodatkowo, w miejscu zetknięcia się płytek ze ścianą budynku, z oknem lub z drzwiami tarasowymi- doszczelnij połączenie sylikonem także mrozoodpornym.

 

Układając płytki pamiętaj, że klej musi zostać równomiernie nałożony na całą powierzchnię tarasu, ale także na każdą płytkę z osobna. W przeciwnym razie gwarantuję, że w przyszłości dojdzie do pęknięcia płytki, ponieważ w pustą przestrzeń wsiąknie woda. 

 

W związku z tym, że materiały budowlane mają różną rozszerzalność termiczną, fugi na tarasie muszą być szersze niż te wewnątrz. Ich szerokość powinna wynosić około 7-8 mm

 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak odnowić taras skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!