Jak oszczędzać energię?

Jak oszczędzać energię?

Coraz większe ceny za energię zmuszają nas do oszczędności. Nauczmy się gospodarować w sposób, który pozwoli zmniejszyć przychodzące rachunki. Oszczędzanie jest nie tylko koniecznością ale i sposobem na wzbogacenie się.

Krok 1

Dużo kasy pochłania ogrzewanie mieszkania,dlatego należy poświęcić temu tematowi więcej miejsca.Jeżeli mamy własny dom powinniśmy docieplić maksymalnie,elewację,strop,szczelne okna,zabudowa drzwi wejściowych poprzez postawienie tzw.przedsionka co pozwoli zatrzymać ciepło przy wchodzeniu i wychodzeniu z domu.Temperatura w pomieszczeniu powinna mieć 20-21 st.za grzejnikami ustawiajmy lustra termiczne aby odbijały ciepło od ścian (folia aluminiowa itp.),na noc można całkowicie lub częściowo zmniejszyć ogrzewanie,pomieszczenia które nie są używane nie grzejemy raz w tygodniu wietrzymy podgrzewając przez 1-2 godziny.Najlepiej jak mamy sterowanie automatyczne,można wtedy dysponować ciepłem na każde pomieszczenie osobno.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak uzyskać oszczędność gazu i czasu w kuchence domowej

Krok 2

Przy zakupie sprzętu RTV AGD bierzemy pod uwagę klasę energetyczną nie sugerujmy się niską ceną towaru lepiej dopłacić a mieć sprzęt który zużywa mniej energii.Dlatego zwracajmy uwagę na parametry poboru mocy a w szczególności na oznaczenie literowe,najlepiej jeżeli sprzęt posiada klasę A plus lub plusów jest 2 a nawet 3.

Krok 3

Lodówkę stawiamy w miejscu zacienionym i nie przy grzejniku należy pozostawić odstęp od ściany na wentylację chłodnicy którą co 2 miesiące należy oczyścić z kurzu.Uszczelki smarujemy po każdym umyciu lodówki tłuszczem aby się nie zdeformowała,jeżeli zamrażalnik jest pokryty warstwą lodu należy ją rozmrozić ale nie ciepłą wodą,pozostawiamy na kilka godzin wyłączoną.Nie pozostawiajmy drzwi otwartych na dłuższy czas ponieważ agregat zwiększa pracę powodując niepotrzebny pobór energii.

Krok 4

Czajnik elektryczny powinien być bez osadu z kamienia - czyścimy co pewien czas w zależności od eksploatacji,wodę lejemy tyle ile potrzeba,jeżeli mamy gaz to taniej zagotować wodę na gazie.Pralkę należy mieć też z tych oszczędnych a pierzemy jeżeli mamy na cały wsad,starajmy się segregować ubrania na mniej i bardziej zabrudzone pozwoli to użycie innego oszczędnościowego programu.

Krok 5

Jeżeli posiadasz komputer stacjonarny wymień na laptopa,jeśli cię na to nie stać staraj się wyłączać kompa jeżeli masz dłuższe przerwy w czasie pracy nie zostawiaj go włączonego na cały dzień wymień chociaż monitor kineskopowy na LCD.Teraz kuchnia wymień garnki emaliowane na stalowe z wkładką termiczną pozwoli to na zmniejszenie zużycia gazu,dobieraj wielkością do potrzeby i gotuj pod przykryciem,nie odkręcaj palnika na maksa ponieważ nie przyśpieszy gotowania a spali boki garnka.

Krok 6

Oświetlenie mieszkania to też punkt który warto omówić,stosuj najnowsze trendy oświetleniowe od halogenów do żarówek ledowych pozwoli to na oszczędności poboru energii.Jeżeli nie przebywasz w pomieszczeniu gaś światło dostosuj jasność światła do aktualnie potrzeb,zainstaluj podwójne włączniki światła a tam gdzie można zainstaluj czujniki ruchu.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak oszczędzać energię? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!