Jak oszczędzać w domu

Jak oszczędzać w domu

W dobie światowego kryzysu, ceny wszystkich produktów, usług i surowców idą w górę, a co za tym idzie- uszczuplają nasze portfele. Wszędzie gdzie możemy, szukamy więc sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy. Okazuje się, że możemy to zrobić w domu! Jak zredukować opłaty za wodę, energię i gaz?

Krok 1 - Prysznic zamiast kąpieli w wannie

Pomyśl o tym. Pamiętaj, że biorąc szybki prysznic nie tylko zaoszczędzasz czas, ale przede wszystkim wodę. Okazuje się, że biorąc prysznic zużywasz tylko 1/4 wody, którą normalnie zużywasz podczas długiej kąpieli w wannie. 

Krok 2 - Kąpiel dzieci

Jeżeli masz kilkoro małych dzieci, postaraj się kąpać je razem. Dzięki temu zużyjesz o połowę mniej wody, a maluchy będą na pewno bardzo zadowolone. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Krok 3 - Wodomierz

Sprawdź, czy twój wodomierz jest całkowicie sprawny. Zrób test. Skontroluj stan przed i po nieużywaniu wody (przez około 2 h) i sprawdź czy jest on identyczny.

Krok 4 - Oszczędzanie wody w łazience

Podczas mycia zębów czy golenia się, odkręcaj wodę tylko wtedy, kiedy jej naprawdę potrzebujesz. 

Krok 5 - Wietrzenie

Gdy wietrzysz pomieszczenia, skręć kaloryfery. Lepiej, abyś wietrzył pokoje kilka razy dziennie po mniej minut, niż jednokrotnie, ale długo. 

Krok 6 - Gotowanie wody

Gotuj tyle wody, ile w danym czasie potrzebujesz. Przykładowo, jeżeli chcesz zalać kubek herbaty, przegotuj 250 ml, a nie 1 l wody. 

Krok 7 - Gotowanie

Staraj się dobierać zawsze garnek odpowiednio do średnicy palnika. Podobnie rzecz ma się z przykrywką, którą dopasuj idealnie do średnicy garnka.

Krok 8 - Kaloryfery

Nie przegrzewaj mieszkania. Lepiej się ciepło ubrać, niż płacić niebagatelne sumy za rachunki (zwłaszcza zimą). Pamiętaj także o skręceniu kaloryferów na noc, ponieważ idealna temperatura wynosi 18- 20 stopni. 

Nigdy nie zasłaniaj kaloryferów meblami czy innymi urządzeniami, ponieważ zakłócisz wtedy obieg powietrza. 

Krok 9 - Okna

Skontroluj szczelność okien. Jeżeli przepuszczają powietrze- musisz wymienić je na nowe. Fakt, jest to całkiem spora inwestycja, ale bardzo szybko zaprocentuje niższymi rachunkami. 

Krok 10 - Ogrzewanie

W nieużytkowanych pomieszczeniach ustaw kaloryfery na minimum.

Krok 11 - Rolety

W słoneczne dni odsłaniaj żaluzje i rolety, aby jak najwięcej ciepła wpadło do środka. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak oszczędzać w domu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!