Jak czyścić marmur

Jak czyścić marmur

Marmur to bardzo popularny kamień w budownictwie i nie tylko. Jest wykorzystywany jako podłogi, parapety, schody, mury, kominki, meble, rzeźby i nagrobki. Jego cecha charakterystyczna to trwałość oraz twardość. Ma on jednak porowatą strukturę, więc jest podatny na zabrudzenia. Jednak nie jest to wielki problem, ponieważ plamy te można przy odrobinie cierpliwości zmyć.

Krok 1

Najważniejsza jest szybka reakcja. Gdy tylko wylejesz coś na marmur, natychmiast to wytrzyj.

Ciekawostka

Aby nie powstawały odciski, warto jest używać podkładek pod szklanki i filiżanki. 

Krok 2

Regularnie wycieraj marmur wilgotną irchą, która nie pozostawia smug. 

Krok 3

Dwa-trzy razy w roku umyj kamień ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Bezpośrednio po umyciu, wytrzyj go wodą. 

Krok 4

Jeżeli twój marmur stał się matowy, możesz temu zaradzić. W firmie, która zajmuje się dystrybucją marmurów zakup specjalny płyn do polerowania powierzchni marmurowych i postępuj zgodnie z zaleceniami na produkcie. 

Krok 5

Jeżeli zauważyłeś, że marmur uległ uszkodzeniu, spróbuj to naprawić sproszkowanym tlenkiem cyny bądź cyny i ołowiu (kitem). Do tego zabiegu będziesz również potrzebował kamienia szlifierskiego. W przypadku, gdy uszkodzenia są naprawdę głębokie, wezwij do pomocy profesjonalistę. 

Krok 6

Aby usunąć plamę, połóż na niej jakiś chłonny materiał, zamoczony wcześniej w środku, który usuwa plamy. Zależnie od rodzaju i rozmiaru plamy odczekaj od 2 do 48 godzin. Pamiętaj aby materiał stale nawilżać zastosowanym środkiem chemicznym. 

Krok 7

Plamy z kawy i herbaty zmyjesz roztworem wody, wody utlenionej i kilku kropelek amoniaku. 

Krok 8

Tłuste plamy (olej, masło, krem) niezwłocznie posyp wapnem palonym, kredą malarską bądź mąka kukurydziana. Po 15 minutach zmyj proszek i ponownie połóż na plamę kolejną warstwę i poczekaj 24 godziny. Po wyznaczonym czasie zmyj proszek roztworem wody i delikatnego detergentu, posługując się szczotką ryżową. 

Krok 9

Bardzo problematyczne plamy usuniesz rozpuszczalnikiem. 

Krok 10

Aby pozbyć się z marmuru rdzy wystarczy użyć płynu do odrdzewiania. Pamiętaj, aby nie pozostawić go na marmurze zbyt długo, ponieważ może uszkodzić strukturę kamienia. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić marmur skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!