Jak optycznie powiększyć pokój?

Jak optycznie powiększyć pokój?

Odpowiednio dobrane meble oraz elementy dekoracyjne sprawiają, że nasz pokój nabiera charakteru. Staje się odzwierciedleniem właściciela. Jednak niezwykle ważne jest, aby pokój był nie tylko oryginalny, ale również praktyczny. Przebywając w nim nie możemy czuć się przytłoczeni. Co zrobić by optycznie powiększyć pomieszczenie?

Krok 1 - Organizacja przestrzeni

Powinniśmy zadbać, aby w naszym pokoju nie znajdowały się niepotrzebne przedmioty. W tym celu musimy jasno określić przeznaczenie pomieszczenia: czy ma to być biuro, a może sypialnia? Określając charakter pokoju możemy podjąć decyzje, jakie rzeczy chcemy z niego usunąć lub schować do estetycznych pudełek.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wirtualnie zaaranżować pokój lub mieszkanie

Krok 2 - Usuwanie zbędnych elemntów

Często popełnianymi błędami w trakcie urządzania pokoju jest nadmierne zapełnianie półek, wieszanie długich, przytłaczających firan oraz ciężkie, wzorzyste dywany zakrywające całą podłogę.

Krok 3 - Regularne sprzątanie

Warto jest pamiętać o częstym myciu podług. Błyszczące, czyste podłogi sprawiają wrażenie większych.

Krok 4 - Malowanie ścian

Jednym z najprostszych sposobów uzyskania przestrzeni w pokoju jest odpowiedni dobór koloru ścian. Przemalowanie ścian na jasne barwy wniesie świeżość oraz powiększy pomieszczenie. W tym celu doskonale nadają się farby w odcieniach kremowych oraz lodowatego błękitu.

Krok 5 - Meblowanie oraz dekorowanie

Podczas urządzania pokoju należy zwrócić uwagę na meble oraz dekoracje. Wybierając wyposażenie warto skupić się na meblach wielofunkcyjnych oraz składanych, które pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Starajmy się ograniczyć ilość mebli do minimum, tak by jak najbardziej odsłonić ściany oraz podłogi. Duże, ciężkie meble ustawiajmy zawsze wzdłuż ściany. Pamiętajmy aby zachować przestrzeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Korzystne jest również ulokowanie niektórych mebli np. małego stolika z krzesłem, czy półki na książki w rogu pokoju. Wybierając meble do pokoju wybierzmy te bez obić, ponieważ dodatkowe wzory optycznie pomniejszają pomieszczenie. Chcąc zyskać jeszcze więcej przestrzeni powinniśmy zainwestować w lustra, zwłaszcza takie pozbawione ram. Lustra nadają wrażenie głębi i rozjaśniają pokój. Doskonale wyglądają w sąsiedztwie okna, na drzwiach lub szafie.

Krok 6 - Oświetlenie

Ostatnim elementem pozwalającym powiększyć optycznie pokój jest jego odpowiednie oświetlenie. Powinniśmy starać się wpuścić do pomieszczenia, jak największą ilość naturalnego światła, jednak gdy jest to niemożliwe, możemy wspomóc się lustrami oraz ozdobnymi lampami.

Uwaga

Pamiętaj, że ciemne kolory optycznie zmniejszają pokój, dlatego wystrzegaj się malowania ścian w nadających mrok barwach.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak optycznie powiększyć pokój? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!