Jak pielęgnować aloes

Jak pielęgnować aloes

Aloes to roślina na co dzień występująca w Afryce i na Madagaskarze. Charakteryzuje się grubymi, mięsistymi liśćmi, zakończonymi w kolczasty sposób. Posiada wiele zastosowań w medycynie i kosmetologii. Poprawia trawienie i doskonale sprawdza się przy poparzeniach. Jak więc dbać o tę roślinę?

Krok 1 - Miejsce

Umiejsców roślinkę w jasnym i ciepłym kącie. Możesz położyć go np. na parapecie. Jednak najlepsze położenie to około 1,5 metra od zachodniego albo wschodniego okna. 

Krok 2 - Warunki

Najbardziej optymalna temperatura do rozwoju aloesu to 20 stopni Celsjusza. Latem może on stać na zewnątrz, musisz jedynie uchronić go przed deszczem. Zimą powinieneś natomiast na jeden miesiąc przenieść go w miejsce, gdzie panuje temperatura 10 stopni Celsjusza.  

Krok 3 - Nawadnianie

Aloesy zachowują się podobnie jak kaktusy, wiec wymagają podlewania raz na dwa tygodnie. Po podlaniu, zawsze sprawdź czy w podstawce nie ma wody. W innym wypadku wylej ją, aby korzenia aloesu nie przegniły. 

Podczas zimowego miesiąca, kiedy aloes stoi w 10-cio stopniowym pomieszczeniu, nie podlewaj go. 

Krok 4 - Gleba

Wybierz ziemię przepuszczalną, piaszczysto-gliniastą. W ogrodnictwie poproś o specjalną ziemię dla kaktusów i sukulentów. 

Krok 5 - Przesadzanie

Aloes rośnie w szybkim tempie, dlatego też, przesadzanie na pewno będzie wymagane. Najlepiej to robić wiosną. Gdy korzenie aloesu zaczną wychodzić poza doniczkę, będzie to znak, aby rozpocząć przesadzanie. Wtedy także powinieneś rozsadzić odnóżki do innych, mniejszych doniczek. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować aloes skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!