Jak spisać umowę z wykonawcą

Jak spisać umowę z wykonawcą

Dobrze spisana umowa z wykonawcą, który będzie remontował nasze mieszkanie lub budował nam dom to podstawa. Jest to najważniejszy dokument prawny, który zagwarantuje nam prawa w przypadku jakiś niedomówień. Najlepiej, abyś znalazł fachowca, który sam poszukuje zleceniodawcy. Trudno jest się dogadać w przypadku, gdy ty chcesz wydać jak najmniej pieniędzy, a on chce ich zarobić jak najwięcej. Dlatego właśnie spisana umowa jest tak ważna.

Krok 1

Ułóż plan rozmowy. Zastanów się czego oczekujesz od wykonawcy i jakie chcesz zadać mu pytania. Przemyśl także, jak mógłbyś zareagować na konkretne kwoty, które przedstawi ci fachowca, aby uniknąć zdezorientowania i zakłopotania podczas rozmowy. 

Krok 2

W czasie trwania rozmowy możesz robić krótkie notatki, abyś nie zapomniał co zaproponował wykonawca. Miej umysł i głowę otwartą i dokładnie słuchaj co mówi fachowiec. Wykorzystuj jego słowa na gorąco, podczas rozmowy.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jakie są koszty kredytu hipotecznego

Krok 3

Jasno, wyraźnie i konkretnie przedstaw swoje oczekiwania wobec wykonawcy. Kwestia pieniędzy jest tu najważniejsza, więc obstawiaj przy swoich wymaganiach finansowych, ale także jakościowych i dotyczących terminów prac. 

Krok 4

Na pewno dojdzie do negocjacji w sprawach finansowych. Wyjdź od kwoty najniższej i nie zgadzaj się na pierwszą, proponowaną przez fachowca kwotę, ponieważ będzie ona zawyżona. W zależności od tego, jak potoczą się rozmowy, bądź elastyczny, szczególnie kiedy zależy ci na wykonawcy. Pamiętaj jednak, że to ty jesteś pracodawcą i ty żądasz czegoś od fachowca. 

Krok 5

W umowie zawrzyj informacje o etapach prac, terminach oddawania poszczególnych etapów, liczbach, ilości, gwarancjach ze strony wykonawcy i konsekwencjach w razie niewywiązania się z umowy. Ustal także, kto jest z co odpowiedzialny, aby nie okazało się, że oprócz wykonawców, musisz jeszcze zakupić sprzęt oraz wypożyczyć maszyny- za to powinna odpowiadać także ekipa remontowa. 

Krok 6

Jeżeli wykonawca zarzeka się, że przygotuje cały kosztorys- zgódź się, ale zastrzeż przy tym, że musi zadowolić obie strony. 

Uwaga

Gdy zapewniasz ekipie materiały, nie zgadzaj się na zaliczkę, ponieważ fachowcy nie potrzebują zaliczki na robociznę. Ostatnia rata płatności powinna być najwyższa i trafić do wykonawcy po odebraniu przez ciebie wszystkich prac. 

Krok 7

Gdy zaobserwujesz podczas prac jakiś błąd w pracy ekipy, wykorzystaj go w renegocjacji umowy. Z drugiej strony, nie zwracaj uwagi na każdy szczegół, jeżeli praca jest wykonywana dobrze.

Krok 8

Umowę spisz ze szczegółowymi warunkami rozliczenia i z całą kalkulacją. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak spisać umowę z wykonawcą skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!