Jak pielęgnować pierwiosnki

Jak pielęgnować pierwiosnki

Pierwiosnek zwany inaczej prymulką to bardzo popularny kwiat, który z pewnością gości w ogrodzie niejednego amatora ogrodnictwa. Jego drobne i kolorowe kwiaty są niezwykle urocze. Z przekonaniem można powiedzieć, że pierwiosnki należą do klasyki w naszych ogrodach.

Krok 1

Pierwiosnki najbardziej lubią miejsca, w którym będą miały zapewniony półcień. Idealnie byłoby, gdybyś posadził je w takim miejscu, aby wiosną było ono nasłonecznione, a latem znajdowało się w cieniu. Przykładem może być drzewo liściaste. 

W przypadku, gdy w twoim ogrodzie trudno znaleźć jakikolwiek cień, po prostu wybierz bardziej tolerancyjne gatunki takie jak: pierwiosnki lekarskie, kwieciste, bezłodygowe oraz gruzińskie. 

Krok 2

W uprawie pierwiosnków świetnie sprawdza się gleba gliniasta, która zawiera dużą ilość próchnicy. Powinna być także przez cały czas lekko wilgotna, gdyż kwiaty te potrzebują sporej ilości wody.

Ciekawostka

Pierwiosnki omącznione, japońskie i kwieciste potrzebują sporej ilości wapnia w podłożu, a z kolei odmiana zarzyczkowata woli podłoże lekkie i ubogie w wapń. 

Krok 3

Rośliny te nie są odporne na mróz. Dlatego właśnie już jesienią powinieneś zapewnić im odpowiednią ochronę, przykrywając je suchymi liśćmi, korą lub torfem. 

Krok 4

Jeżeli chodzi o rozmnażanie pierwiosnka, najlepiej dokonać tego poprzez podział kęp i zabrać się za to na przełomie maja i czerwca. Natomiast poprzez wysiew- od września aż do listopada. Pamiętaj o tym, aby przed sianiem, mocno schłodzić nasiona. Poprzez sadzonki korzeniowe rozmnażamy kwiaty od grudnia do maja. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować pierwiosnki skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!