Jak dbać o thuje

Jak dbać o thuje

Thuja to jedna z roślin iglastych. Stosowana jest jako roślina ozdobna. W praktyce wykorzystywana jest zazwyczaj jako żywopłot. Plusem thui jest jej miły, żywiczny zapach. Jak pielęgnować tę roślinę?

Ciekawostka

Jeżeli zakupiłeś thuję z bryłą ziemi, możesz sadzić ją wiosną lub wczesną jesienią (do października). Natomiast jeśli zdecydowałeś się na roślinę w pojemniku, spokojnie możesz sadzić ją przez cały sezon czyli od wiosny aż do okresu jesiennego.

Krok 1

Thuja najbardziej lubi stanowiska słoneczne i lekko zacienione. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Krok 2

Roślina najlepiej rozwija się w glebie świeżej, żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej. 

Ciekawostka

Różne odmiany preferują różną glebę. I tak np. thuja zachodnia potrzebuje podłoża piaszczysto-gliniastego oraz wapiennego, a wschodnia i olbrzymia lekko kwaśnego. 

Krok 3

Sadząc thuje, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi. Powinna ona wynosić około 70-100 cm między poszczególnymi okazami oraz 50 cm od ściany budynku lub płotu czy ogrodzenia. Kopiąc dół, miej na uwadze to, że musi on być przynajmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej thui. Po wsadzeniu rośliny do dołka, uzupełnij go ziemią, delikatnie udepcz i bardzo obficie podlej wodą. 

Ciekawostka

Kiedy wsadzasz thuję do gliniastej gleby, usuń połowę ziemi, a resztę wymieszaj z ziemią kompostową lub z korą. 

Krok 4

Obsyp roślinę korą. Dzięki ściółkowaniu, thuja będzie przez cały czas otrzymywać wilgoć. 

Krok 5

Nie zapomnij o regularnym podlewaniu rośliny. Latem rób to systematycznie co tydzień. Jesienią nie zaniedbuj tej czynności, ponieważ wtedy thuja gromadzi zapas wody na zimę. 

Krok 6

Rok po posadzeniu rośliny, w maju, nawieź ją za pomocą nawozu przeznaczonego dla roślin iglastych lub wieloskładnikowego nawozu uniwersalnego. Kolejny raz powtórz tę czynność w lipcu. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o thuje skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!