Jak pielęgnować rhododendron

Jak pielęgnować rhododendron

Rhododendron nazywany jest inaczej różanecznikiem. Dzięki temu, że możemy zakupić wiele różnych gatunków, a każdy z nich ma inny odcień, w naszych ogrodach jest bardziej kolorowo. Mamy do wyboru takie kolory jak: łososiowy, biały, czerwony, fioletowy, różowy, żółty, pomarańczowy i wiele wiele innych. Jak dbać o te przepiękne kwiaty?

Krok 1

Najważniejszą kwestią przy uprawie rhododendronu jest wybór odpowiedniego stanowiska. Roślina najbardziej lubi warunki zbliżone do naturalnego środowiska. Zapewnij jej więc półcień. Miejsce powinno być także osłonięte od wiatru. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Ciekawostka

W związku z tym, że korzenie rhododendronu rosną bardzo płasko, posadź obok niego rośliny o korzeniach, które wrastają głęboko w ziemię. Przykładowo, może to być miłorząb. 

Krok 2

Ważna jest także właściwa wilgotność powietrza. Aby spełnić to wymaganie, możesz posadzić roślinę w pobliżu oczka wodnego lub ogrodowego stawiku.

Krok 3

Rhododendron najbardziej lubi glebę żyzną, przepuszczalną, lekką, średnio zwięzłą, umiarkowanie wilgotną, o kwaśnym odczynie (pH od 4,5 do 6). Kwiata podlewaj regularnie, ale nie przelewaj. Zwłaszcza latem wymagane jest utrzymanie stałej wilgotności podłoża. Pod koniec lata i na początku jesieni stopniowo ograniczaj ilość dostarczanej wody. 

Ciekawostka

Jeżeli zauważysz, że liście robią się mniejsze, więdną i układają się ku dołowi- obficie podlej rhododendron i zroś liście jak najbardziej rozproszonym strumieniem. Natomiast kiedy zobaczysz, że liście przybierają kolor szarozielony, natychmiast ogranicz podlewanie. 

Krok 4

Sadząc roślinę, wykop dół o głębokości około 1 m. Następnie wypełnij go mieszanką ziemi ogrodowej, kwaśnego torfu oraz kory sosnowej (w proporcjach 1:1:1). Po wsadzeniu kwiata w ziemię, bardzo obficie go podlej. Rhododendron powinno sadzić się wiosną. 

Krok 5

Obsyp roślinę korą sosnową, która magazynuje wilgoć i latem gleba nie wyschnie tak szybko, a zimą później zamarznie. 

Krok 6

W okresie od kwietnia do końca lipca możesz nawozić roślinę. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne mieszanki do rhododendronów. Przed nawożeniem usuń ściółkę z kory, a po całym zabiegu z powrotem ją rozłóż. 

Krok 7

Wiosną przytnij rhododendron. Usuń wszystkie zmarznięte i uschnięte pędy. Przytnij także pąki szczytowe, dzięki czemu roślina dostanie impuls do rozrostu. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować rhododendron skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!