Jak pielęgnować tulipany

Jak pielęgnować tulipany

Tulipany to najpopularniejsze kwiaty, które można spotkać późną wiosną. Ze względu na ich różnorodność, pięknie prezentują się w przydomowych ogródkach. Wyróżniamy ponad 100 gatunków tulipanów oraz niezliczone ilości ich mieszańcow. Podstawowym elementem, wyróżniającym tulipany jest ich barwa. Od koloru żółtego po czerwony. Warto ozdobić ogródek właśnie tymi kwiatami. Jak pielęgnować tulipany, tego dowiecie się w tym poradniku.

Krok 1 - Kiedy sadzimy tulipany ?

Cebule tulipanów sadzimy wczesną jesienią - najlepiej w drugiej połowie września do początku października.
Zwróć uwagę na jakość cebulek, sadź tylko okay zdrowe i nieuszkodzone. Przed włożeniem cebulek do gleby, możemy je odpowiednio zaprawić, stosując do tego środków grzybobójczych, takich jak Sumilex czy Merpan. Wystarczy, że będziemy przez około godzinę moczyć cebulki w roztworze z powyższych środków.

Krok 2 - Jaka gleba?

Gleba to bardzo ważny element, dlatego postarajmy się aby była jak najlepszej jakości. Tulipany lubią rosnąć w próchniczej i żyznej ziemi. Gleba dla tulipanów powinna być odpowiednio przepuszczalna. Unikaj sadzenia na ciężkich glebach, gliniastych itp.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak postępować z ciętymi tulipanami

Krok 3 - Sadzenie tulipanów

Tulipany sadzimy na głębokości około 12-15 centymetrów. Pamiętajmy jednak o tym, im większa cebulka, tym głębiej ją sadzimy. To samo w przypadku piaszczystej gleby.

Krok 4 - Co zrobić gdy kwiaty przekwitną?

Gdy nasze tulipany przekwitną, możemy wykonać zabieg \"ogławiania\", czyli usunięciu przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu tulipany będą wytwarzały więcej cebul. Gdy liście naszych kwiatów obumrą, należy wykopać cebulki naszych kwiatów, oczyscić i umieścić w chłodnym, suchym pomieszczeniu. Oczywiście po takiej czynności usuńmy uszkodzone lub porażone cebulki.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak pielęgnować tulipany skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!