Jak przycinać krzewy ozdobne

Jak przycinać krzewy ozdobne

Krzewy ozdobne wymagają systematycznego przycinania. Dzięki temu cieszą oko ładnym kształtem, gęstością oraz imponującym kwitnieniem. Dla niektórych krzewów idealny czas przycinania to okres wiosenny, inne wolą jesień, a jeszcze inne w ogóle nie tolerują tego zabiegu. W takim razie jak prawidłowo je przycinać?

Krok 1

Wyróżniamy dwa rodzaje cięć. Cięcie formujące poprzez skracanie służy zagęszczeniu pędów rośliny oraz uzyskaniu większej ilości pąków kwiatowych. W przypadku młodych krzewów, nie należy wycinać pędów zbyt mocno. Natomiast cięcie prześwietlające skutkuje przerzedzeniem krzewu w przypadku, kiedy promienie słoneczne nie docierają do wnętrza rośliny. Za jednym razem można wyciąć do 15% masy całej rośliny. 

Krok 2

Przycinając krzew, usuwaj przede wszystkim pędy przesuszone i chore. Uważaj, abyś nie uszkodził zdrowych tkanek! W przypadku, gdy nie masz pewności, czy pęd jest chory i martwy, zdrap delikatnie kawałek jego skóry. Jeżeli będzie miał w środku kolor brązowy, oznacza to, że jest martwy (kolor zielony- żywy). 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak sadzić krzewy na balkonie

Krok 3

Starym krzewom zafunduj cięcie odmładzające, które polega na regularnym i stopniowym usuwaniu starych pędów. Dzięki temu roślina otrzyma impuls do wypuszczenia nowych. 

Krok 4

Pędy, które rosną pod skosem, przycinaj prostopadle do wzrostu pąka. Zwróć przy tym uwagę, aby rana po cięciu była możliwie jak najmniejsza. W sytuacji gdy pędy rosną pionowo, tnij je pod skosem. 

Ciekawostka

Nie przycinaj pędów zbyt blisko i zbyt daleko od pąka. Optymalna odległość powinna wynosić około 0,5-1 cm. 

Krok 5

Za przycinanie krzewów zabierz się w suchy i słoneczny dzień. 

Krok 6

Co roku w lutym przytnij krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych lub te, mogące zmarznąć zimą. Natomiast raz na kilka lat zabierz się za przycinanie krzewów, które rodzą kwiaty na pędach wieloletnich. 

 

W okresie późnej zimy przytnij hibiskusy, tawuły oraz pięciorniki. 


Marzec to odpowiedni czas na przycięcie derenia jadalnego, lilaka, pigwowca i berberysa. 


Na przełomie marca i kwietnia przytnij krzewy o zimozielonych liściach np. bukszpan. 

 

Pod koniec kwietnia musisz przyciąć porzeczki ozdobne, wrzosowca, złotlina, jaśminowca, forsycję i krzewuszkę. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak przycinać krzewy ozdobne skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!