Jak rozmieścić rośliny w ogrodzie?

Jak rozmieścić rośliny w ogrodzie?

Zakładając własny ogród musimy kierować się nie tyle co swoim gustem i wizją tego co chcemy osiągnąć, ale również zasadami właściwego łączenia kwiatów i kolorów. Prawidłowe rozmieszczenie roślin ma kluczowe znaczenie dla ich dalszego rozwoju. W tym poradniku dowiesz się w jaki sposób rozmieścić rośliny w ogrodzie.

Krok 1 - Iglaki

Drzewka i krzewy iglaste są wręcz niezbędne w każdym ogrodzie nieważne jakiego rodzaju. Pełnią bowiem ważną rolę ozdobną. Są one idealnym tłem dla innych roślin,

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić nawadniacz do roślin

Krok 2 - Krzewy

Najpowszechniej stosowane w ogrodach. Są świetnym elementem peryferyjnej części ogrodu i doskonale organizują przestrzeń. Niskie krzewy możemy wykorzystać do odznaczenia brzegu działki zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i zaciemnionych.

Krok 3 - Kwiaty

Interesujący efekt daje zestawienie roślin na zasadzie kontrastu. Rośliny jedno i dwuroczne sadzi się na rabatach obsadzając je kilkoma lub jedną odmianą danego gatunku kwiatów. Rabaty dywanowe obsadza się niskimi odmianami. Miejsca najdalej oddalone można zapełnić najwyższymi roślinami. Resztę coraz niższymi. 

Atrakcyjnie wygląda również zestawienie roślin wyższych cebulowych np. tulipanów z niskimi dwuletnimi takimi jak stokrotki czy bratki. W sklepach dostępne są gotowe mieszanki przeznaczone dla tego typu rabat.

Krok 4 - Rośliny strukturalne

Mają charakterystyczne liście i atrakcyjny kształt oraz barwy. Na tle innych roślin wyróżniają się nietypową formą. Jednak zbyt duża ich ilość może tylko wprowadzić zamieszanie. Zazwyczaj wystarczy jedna idealnie dobrana. 

Krok 5 - Trawy

Trawy dzielą się na wiele gatunków. Można je stosować w ogrodach skalnych, nad brzegami oczek wodnych i wokół ścieżek. Trawy prezentują się świetnie w nowoczesnych ogrodach, są schludne i nadają ogrodowi przyjemnego charakteru. 

Ciekawostka

  1. Podstawą ogrodowych kompozycji są iglaki i krzewy kwitnące.
  2. Umiejętnie dobrana kompozycja sprawi, że poszczególne rośliny będą wyglądać lepiej niż posadzone osobno
  3. W mało uczęszczanych zakątkach ogrodu warto założyć łączkę kwietną, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak rozmieścić rośliny w ogrodzie? skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!