Jak rozmnażać rośliny doniczkowe z sadzonek pędów

Jak rozmnażać rośliny doniczkowe z sadzonek pędów

Posiadasz wiele roślin doniczkowych, które chciałbyś rozmnożyć? W poniższym poradniku dowiesz się jak prawidłowo dokonać tego z sadzonek pędów

Krok 1

Przede wszystkim trzeba rozpoznać zdrową sadzonkę, która będzie nadawać się do rozmnażania. Powinna mieć 7-15 cm wielkości oraz posiadać 2-3 dobrze rozwinięte i zdrowe liście. Należy ściąć je prostopadle od osi pędu, pod węzłem, w taki sposób, aby odległość od węzła wyniosła nie mniej niż 3-4 cm.

Krok 2

Niezdrewniałe i półzdrewniałe sadzonki z pędów wierzchołkowych roślin szybko ukorzeniających możesz umieść w naczyniu napełnionym wodą. Pojemnik przykryj podziurawioną folią i powtykaj sadzonki, których końce będą tkwić w wodzie.

Krok 3

Gdy wykształcą się korzonki, należy posadzić rośliny w małych doniczkach. Podłoże wypełnij torfem, piaskiem lub ziemią kompostową, która zmieszana będzie pół na pół z piaskiem.

Krok 4

Natomiast w ziemi należy ukorzeniać rośliny o pędach półzdrewniałych i zdrewniałych. Na początku należy przygotować przepuszczalne podłoże, najlepiej zmieszaj ziemię uniwersalną z piaskiem w równych proporcjach. Następnie weź sadzonkę i ostrym nożem obetnij jej koniec ukośnie tuż pod węzłem liściowym. Usuń także dolne liście z ogonkami i zmocz dolną część w wodzie i ukorzeniaczu.

Teraz patyczkiem należy wykonać dołek w ziemi i posadzić sadzonkę w taki sposób, aby liście znajdowały się tuż ponad podłożem. Warto wyrównać i ugnieść ziemię.

Uwaga

Jedną sadzonkę najlepiej umieścić w centralnej części doniczki, a gdy sadzisz kilka, sadź je blisko siebie.

Krok 5

Rozmnażana sadzonki potrzebują dużo wilgoci, dlatego ukorzeniający się pędy należy przykrywać foliową torebką, tak aby folia nie dotykała liści. Doniczkę należy postawić w jasnym miejscu, w którym temperatura wynosi 20-22˚C

Uwaga

Jeśli na torebce pojawi się para wodna, odwróć ją na drugą stronę i dbaj oto, aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przesadzać rośliny

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak rozmnażać rośliny doniczkowe z sadzonek pędów skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!