Jak samemu zrobić świeczkę

Jak samemu zrobić świeczkę

Mimo tego, iż świeczki nie należą do zbyt drogich dodatków, to każdy chciałby mieć oryginalny, niepowtarzalny i zindywidualizowany egzemplarz, którego jednak nie dostanie się w sklepie za żadne pieniądze. W takiej sytuacji należy wziąć sprawy w swoje ręce i wykonać taką świeczkę samodzielnie!

Krok 1 - Wosk

Aby stworzyć wosk, musisz zakupić w aptece parafinę. Jej koszt nie jest zbyt wygórowany, gdyż dostaniesz ją za około 10 zł. Innym sposobem jest rozpuszczenie starych, niepotrzebnych świeczek. Dzięki temu uzyskasz niepowtarzalną mieszankę kolorów, niemożliwych do podrobienia. 

 

Topiąc parafinę, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż gorąca jest równie niebezpieczna jak tryskający olej. Nie wolno topić jej bezpośrednio na ogniu lub w mikrofali, ale przy pomocy kąpieli wodnej. Wybierz jeden niepotrzebny i spisany na straty garnek i wrzuć do niego stare świeczki lub parafinę. Drugi, nieco większy garnek napełnij w 2/3 wodą. Włóż jedno naczynie w drugie i czekaj aż wosk roztopi się pod wpływem pary wodnej. Nie odchodź jednak od kuchenki i cały czas doglądaj całego procesu. 

Krok 2 - Foremka

W sklepie znajdziesz spory wybór foremek, ale możesz użyć także czegoś znalezionego w domu. Przykładowo, w tej roli świetnie sprawdzą się słoiki, puszki, foremki do ciast i lodów, stożkowe kartonowe pudełka czy chociażby lejek. Możesz skorzystać także z plastikowych foremek, jednak wybieraj te z jak najtwardszego plastiku. W innym przypadku materiał po prostu się roztopi (wosk, który ma więcej niż 80 stopni Celsjusza roztopi plastik). 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić świeczkę z butelki

Krok 3 - Knot

Kupując knot, postaw na ten, zrobiony z grubo plecionej bawełny. Jest bardziej wytrzymała i zdecydowanie dłużej się pali. 10 sztuk kosztuje mniej więcej 10 zł. Nowy knot na początku zanurz w roztopionym wosku, poczekaj aż wyschnie i wstaw go do foremki. 

Krok 4 - Barwniki i lakiery

Półki w specjalistycznych sklepach aż uginają się od ilości różnych barwników i lakierów. Na pewno znajdziesz kolor dla siebie. Na dodatek, w ramach eksperymentu, możesz połączyć kilka kolorów. Na pewno nie pożałujesz. Za 5 g barwnika zapłacisz 4 zł, a za 30 ml lakieru- 6 zł

Krok 5 - Zapach do świec

Wiadomo, że niemal każdy lubi relaksować się przy pięknym aromacie i zapachu świecy. Ty możesz dodać taki zapach także to swojego własnego projektu. 20 ml kosztuje mniej więcej 8 zł. Nawet najbardziej wymagająca osoba wybierze coś dla siebie. Możesz również dodać coś, co znajdziesz w swoim mieszkaniu np. aromatyczne przyprawy takie jak cynamon, perfumy oraz różnorodne olejki

Krok 6

Kiedy już przygotujesz wosk (dodasz do niego barwnik i zapach) i umieścisz knot w foremce, możesz zaprać się do najważniejszego! Jeżeli chcesz zatopić w świeczce jakieś przedmioty np. ziarna kawy, muszle czy korale, umieść je przed nalaniem wosku. Parafinę lub roztopione świece nalewaj warstwami. W innym razie zatopione elementy po prostu wypłyną na powierzchnię. Kiedy pierwsza warstwa stężeje, wylej drugą i tak po kolei. Tak samo postępuj, gdy chcesz osiągnąć efekt kolorowej świecy. 

Krok 7

Świeca musi bardzo dobrze wyschnąć, co może zająć jej nawet ponad 1 dzień. Aby przyspieszyć ten proces, kiedy wosk wystygnie, włóż ją do lodówki.

Krok 8

Kiedy świeca już całkowicie wyschnie, uderz delikatnie w denko foremki i powoli wyjmij świeczkę. Jeżeli nie chce wyjść, włącz suszarkę do włosów i lekko ogrzej formę. Powinno pójść już bez problemu.

Krok 9

Podziwiaj efekt swojej pracy! :)

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak samemu zrobić świeczkę skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!