Jak umeblować pokój dla alergika

Jak umeblować pokój dla alergika

Nie możemy całkowicie pozbyć się kurzu z otoczenia, jednak jesteśmy w stanie ograniczyć jego gromadzenie się. Jest to zwłaszcza istotne gdy jednym z domowników jest osoba z alergią. Właściwe umeblowane i odpowiednie materiały zmniejszą ilość roztoczy. W tym poradniku dowiecie się umeblować pokój dla alergika.

Krok 1 - Zdrowe materiały

Istnieje niemała paleta materiałów, które żadnego alergikowi nie powinny zaszkodzić, są to m.in.: płytki ceramiczne, drewno, korek, marmur, szkło i kamień.

Ściany powinniśmy pokryć ekologicznymi, wodnymi farbami. Nie zalecam stosowania tapet gdyż mogą być miejscem powstawania pleśni. Dobrym rozwiązaniem jest korek ze względu na swoje właściwości antystatyczne, nie elektryzuje się i nie gromadzi kurzu. Dodatkowo izoluje on ściany przed wilgocią i nie daje się grzybom ani pleśni.

Ściany powinny być zawsze gładkie i suche. Wilgoć to doskonałe miejsce do rozwoju roztoczy a w nierównościach szybko zbiera się kurz. 

Podłoga powinna być zmywalna. Najlepsze więc są deski, parkiet lub wykładzina PCV. Panele choć popularne wykonane są ze sztucznych tworzy i mogą być klejone szkodliwymi dla alergika klejami. 

Krok 2 - Umeblowanie pokoju alergika

Do pokoju alergika wybieramy meble z litego drewna, które nie posiadają otwartych półek. Najistotniejsze jest jednak łóżko. Powinno być wykonane z drewna a materac ze sztucznego tworzywa nie przepuszczającego roztoczy. Powinno się go co kilka lat również wymieniać. Pościel natomiast kupujemy wykonaną ze sztucznych tworzy, niewskazana jest kora lub wełna. Najlepiej jest zwrócić uwagę na to by móc ją prać w 60 stopniach i specjalnym proszku przeznaczonym dla alergików.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak umyć liście roślin domowych

Krok 3 - Czystość

Do sprzątania używamy łagodnych środków. Również pora sprzątania jest ważna, nie robimy tego wieczorem bo wzniesiony kurz unosi się w powietrzu przez kilka godzin i może zakłócać sen alergikowi. Codziennie należy odkurzać i wycierać na mokro podłogi, ściany, kaloryfery oraz meble. 

W pokoju alergika nie powiiny znajdować się przedmioty szybko gromadzące kurz takie jak - suszone kwiaty, kolekcje np. samochodzików czy pluszowych miśków.

Książki oraz sprzęt elektroniczny powinny znajdować się w miejscach zamkniętych a jeśli są na wierzchu należy je  często wycierać wilgotną szmatką.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak umeblować pokój dla alergika skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!