Jak urządzić gabinet dla niepełnosprawnej osoby

Jak urządzić gabinet dla niepełnosprawnej osoby

Pokój, w którym będzie pracowała osoba niepełnosprawna powinien być wygodny, przestronny, praktyczny oraz z bardzo dobrze przemyślanym rozstawieniem mebli. Powinien być dla tej osoby pomocą, a nie przeszkodą. Jak więc odpowiednio urządzić takie pomieszczenie?

Krok 1 - Biurko

Mebel ten powinien być dobrany do właściciela i zrobiony według dokładnych wymiarów. Aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie podjechać do biurka, rozstaw jego nóg nie może przekraczać 80 cm. Blat powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, czyli takiej, aby dana osoba mogła swobodnie oprzeć na nim ręce. Wszystkie potrzebne przedmioty powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki (dobrym rozwiązaniem może być półka nad blatem). Poza tym, blat nie powinien być zbyt głęboki. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wirtualnie zaaranżować pokój lub mieszkanie

Krok 2 - Gniazdka

Powinny być one umieszczone na odpowiedniej wysokości, aby wsadzanie w nie wtyczek nie sprawiało żadnego problemu.

Krok 3 - Inne meble

Aby ułatwić osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie, wszelkie meble i urządzenia nie powinny przekraczać 130 cm wysokości. 

Krok 4 - Podłoga

Aby nie utrudniać osobie przemieszkania się i swobodnego manewrowania wózkiem inwalidzkim, podłoga powinna być twarda. Dywany czy chodniki z długiego włosia mogą być przeszkodą. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak urządzić gabinet dla niepełnosprawnej osoby skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!