Jak wymurować ścianę działową

Jak wymurować ścianę działową

Murowane ściany działowe nie cieszą się już tak dużą popularnością jak w dawnych latach. Obecnie ich największym konkurentem są płyty gipsowo-kartonowe. Przewaga murowanych ścian nad płytami polega na tym, że na pierwszych możesz powiesić obraz, półkę czy wiszący regał, a na tych drugich nie. Przeczytaj jak wymurować taką ścianę

Krok 1

Połówki pustaków silikatowych dotnij za pomocą szlifierki kątowej, na którą wcześniej nałóż tarczę diamentową. Nie zapomnij o okularach ochronnych, ponieważ podczas tej czynności wydziela się sporo pyłu. 

Krok 2

Murowanie rozpocznij od naroży, czyli miejsca styku przyszłej ściany z już istniejącą. W tym miejscu (na podłożu oraz na istniejącej już ścianie) nałóż za pomocą kielni zaprawę klejową. Pustaka dobij gumowym młotkiem. Następnie sprawdź za pomocą kątownika stalowego czy został zachowany kąt prosty pomiędzy pustakiem a istniejącą już ścianą. 

Teraz zabierz się za przeciwległe naroże. Postępuj tak samo jak w pierwszym przypadku. 

Dwa pierwsze pustaki muszą być ułożone wręcz idealnie!

Ciekawostka

Sprawdź, czy w pomieszczeniu, które ma powstać zachowane są kąty proste. Zmierz więc za pomocą sznurków przekątne pokoju i porównaj ich długość. Oczywiście, muszę być one równe. 

Krok 3

Połącz dwa pierwsze pustaki sznurkiem. Przybij go gwoździami do górnych rogów pustaków. Sprawdź za pomocą poziomicy czy sznurek jest dobrze pociągnięty. Następnie w tej wyznaczonej linii, ułóż resztę pustaków. 

Ciekawostka

Po wymurowaniu pierwszego rzędu pustaków, przenieś sznurek na następny poziom. Zrób to za każdym razem, wchodząc na wyższy rząd. 

Uwaga

Oprócz tego, że nanosisz zaprawę pomiędzy połączeniami warstw pustaków, musisz zastosować także poziome i pionowe spoiny pomiędzy nimi. Zaprawę klejową nanoś na połączenie dwóch pustaków ich krótszymi bokami. Jej grubość powinna wynosić około 1,5-2 mm.

Ciekawostka

Co drugą warstwę pustaków, łącz ścianę działową z istniejącą już ścianą. W tym celu zastosuj przykręcane do starej ściany blaszane kątowniki. 

Uwaga

Murując każdą kolejną warstwę, regularnie sprawdzaj za pomocą poziomicy pion i poziom. 

Krok 4

Jeżeli jedną warstwę zaczynasz od położenia jednego pustaka, to kolejną rozpocznij od połówki.

Krok 5

Jeżeli w nowo wybudowanej ścianie chcesz mieć otwór na drzwi, zakup od producenta pustaków gotowe nadproże. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić imitację ściany z cegieł

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wymurować ścianę działową skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!