Jak zamontować wykładzinę elastyczną

Jak zamontować wykładzinę elastyczną

Montaż wykładzin elastycznych to nieskomplikowana i łatwa czynność, którą może wykonać każdy, nawet osoba nie posiadająca odpowiednich kwalifikacji. Wystarczy, że zapozna się z prezentowanym poradnikiem.

Krok 1

Układanie wykładziny należy rozpocząć od jej rozwinięcia i dopasowania do pomieszczenia. Jeśli chcemy, aby wykładzina była dokładnie dopasowana, należy zostawić ją odpowiednio ułożoną na 24 godziny.

Uwaga

Przy wykładzinach posiadających wzory, należy upewnić się, że arkusze dokładnie odzwierciedlają pożądany wzór.

Krok 2

Przed klejeniem należy zadbać, aby arkusze się nie przesuwały w miejscu klejenia, w tym celu należy ułożyć na nich jakieś cięższe przedmioty. Linie łączące arkusze będą mniej widoczne, jeśli będą przebiegały prostopadle od kierunku światła, najlepiej od okna.

Arkusze przy ścianach należy zawinąć na wysokość 3-5 cm. Natomiast przycinanie arkuszy należy wykonywać ostrym nożem wzdłuż stalowej listwy, co zapewni odpowiednią równość cięcia.

Krok 3


Następnie należy odwinąć arkusze wykładziny do połowy jej długości. Ponownie przekonać się, że arkusze się nie przesuwają i na odsłonięte podłoże rozprowadzić klej.

Uwaga


Warto pamiętać, żeby nakładana warstwa kleju była równomiernej grubości. Jeśli na opakowaniu kleju podana została instrukcja producenta, należy się nimi kierować przy klejeniu.

Krok 4

Odsłonięty do połowy arkusz należy odpowiednio dopasować do styku i starannie docisnąć, przyklejając go do podłoża. Czynność należy powtórzyć przy niedoklejonych jeszcze połówkach wykładziny. Na końcu wystarczy odciąć zbędne resztki wykładziny przy ścianach. Nierówne cięcia przy ścianach można zakryć listwami przypodłogowymi, ich montaż jest łatwy i warto użyć do tego silikonu.

Uwaga

Przy montażu wykładziny elastycznej trzeba pamiętać o dokładnym usuwaniu pęcherzyków powietrza. Czynność tą można wykonać kawałkiem drewna z miękką szmatką bądź filcem, uważając, aby nie uszkodzić wykładziny.

Krok 5

Po zamontowaniu wykładziny elastycznej, pomieszczenie należy dokładnie wywietrzyć, aż do zaniku specyficznego zapachu.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zapobiec elektryzowaniu się wykładziny

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zamontować wykładzinę elastyczną skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!