Jak zaplanować mało wymagający ogród

Jak zaplanować mało wymagający ogród

Każdy marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie. Jednak doprowadzenia go do perfekcyjnego stanu wymaga wiele czasu i poświęceń. Warto zastanowić się i zaplanować wcześniej ogród, który będzie wymagał mało pracy, ale będzie kusił swoim pięknem.

Krok 1

Najważniejsza rzeczą jest wybór roślin, które są łatwe w uprawie i nie wymagają dużo pracy przy pielęgnacji. Warto wybrać takie, które nie będą potrzebowały przesadzania, wykopywania na zimę, częstego podlewania czy nawożenia oraz przycinania. Należy wybrać gatunki, które są odporne na przymrozki i niskie temperatury, aby uniknąć problemów związanych z okrywaniem ich na zimę.

Krok 2

Dobrze prezentujące się i niewymagające są berberysy. Wyodrębnić można odmiany o czerwonych, różowoczerwonych, zielonych, złocistozielonych kolorach liści. Dość niezwykłym okazem jest Berberys, posiadający liście w purpurowym kolorze ze złotą obwódką.

Równie wytrzymałe są głogi, które mogą być posadzone na każdym rodzaju gleby. Podobne właściwości posiadają forsycję i jaśminowce, które także są odporne na mrozy i można uprawiać je na ubogich glebach.

Jeśli planujesz w swoim ogrodzie zasadzania krzewów iglastych, doskonałym wyborem są kosodrzewiny, które są odporne na wysoką temperaturą i mogą rosnąć na piaskach. Małe wymaganie glebowe i spora wytrzymałość cechuje także tawuły.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przygotować ogród do założenia trawnika

Uwaga

Powszechnie wiadomo, że jedną z najbardziej czasochłonnych czynności ogrodowych jest pielęgnacja trawnika. Dlatego zamiast trawy można posadzić rośliny okrywowe lub zadarniające. W ten sposób powstaną kwietne dywany, które mogą zostać stworzone także przy pomocy roślin z grupy bylin lub krzewów liściastych i iglastych. Pomocną może być barwinek.

Krok 3

W miejsce między krzewami i bylinami należy umieścić korę ozdobną, która utrzyma wilgoć i jednocześnie zapewni ochronę przed rozwojem chwastów.

Istotnym elementem przy pielęgnacji ogrodu jest używanie nawozów długoterminowych. Zastosowanie ich na początku sezonu przyniesie kilko miesięczne rezultaty.

Uwaga

Przy planowaniu mało wymagającego ogrodu należy także zastanowić się nad systemem nawadniającym. Zainwestowanie w owy system zagwarantuje oszczędność czasu, energii i wody. Mimo że zainstalowanie systemu jest drogą sprawą, przy braku czasu, może okazać świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo można go wyposażyć w odpowiedni sterownik, który o określonym czasie uruchomi system nawadniania.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaplanować mało wymagający ogród skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!