Jak zaplanować rozbudowę domu

Jak zaplanować rozbudowę domu

Rozbudowa domu jest często przyczyną wcześniejszych zdarzeń, w związku z którymi musimy lub po prostu chcemy powiększyć swój dom. Przykładowo, marzymy o siłowni w domu, powiększyła nam się rodzina lub mamy więcej funduszy, które warto zainwestować w rozbudowę domu. Niezależnie od przyczyny musimy pamiętać o kilku ważnych krokach.

Krok 1 - Formalności

Jak wiadomo, na każdą budowę oraz przebudowę potrzebna jest zgoda. Aby ją uzyskać, musisz złożyć wniosek wraz ze wszystkimi potrzebnymi i wymaganymi dokumentami w starostwie powiatowym. Do tego musisz dołączyć także gotowy projekt, który wyszedł spod fachowej ręki architekta. 

Ciekawostka

Współpracując z architektem, warto już na samym początku przedstawić mu swoje wizje i oczekiwania co do nowej koncepcji domu. Opisz mu, jak mają wyglądać pomieszczenia, czy mają być jasne czy zacienione, małe czy duże i przede wszystkim gdzie je rozmieścić. Dzięki temu unikniesz późniejszych nieporozumień. 

 

Pamiętaj, że nie każde rozwiązanie zaproponowane przez architekta może zostać zatwierdzone przez urząd. Dlatego zaznajom się z planem urbanistycznym terenu i sprawdź czy takie innowacyjne pomysły (np. wysokie wieżyczki, oryginalne i niespotykane dachy) sprawdzą się w tamtejszej okolicy. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - fundamenty

Uwaga

Koniecznie sprawdź czy od domu do granicy najbliższej działki, do drogi czy do słupa elektrycznego lub kanalizacji została zachowana odpowiednia odległość. W innym przypadku taki detal (jednak bardzo ważny detal) może skutecznie umożliwić rozbudowę twojego domu!

Krok 2 - Dylatowanie

Wszystkie nowe elementy dobudowane do wcześniej istniejących należy dylatować. Dzięki temu zabiegowi zmniejszysz prawdopodobieństwo pękania ścian. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaplanować rozbudowę domu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!