Jak odnowić starą szafkę

Jak odnowić starą szafkę

Dużo ludzi lubi styl vintage i retro, więc styl rodem z Ikei jest im obcy. Często wynajdują w piwnicach czy na strychach stare meble. Zazwyczaj są one bardzo zniszczone i nie nadają się do użytkowania. Nic bardziej mylnego. Wystarczy poświęcić im chwilę, a gwarantuję, że otrzymają \"nowe życie\".

Krok 1 - Czynności wstępne

Na wstępie, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię, którą będziemy się zajmować. Przecieramy naszą szafkę specjalnym płynem czyszcząco-odtłuszczającym. Dzięki temu usuniemy kurz i ewentualne tłuste plamy. Następnie przemywamy szafkę czysta wodą i czekamy, aż wyschnie.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak odnowić drewniane krzesło cz. 1

Krok 2 - Szlifierka

Jeżeli zauważymy jakieś miejsca, w których farba łuszczy się lub po prostu odstaje od podłoża, należy ja ściągnąć za pomocą szpachli stalowej lub skrobaka. Warto także przeszlifować całą powierzchnię odpowiednim papierem ściernym. Pamiętajmy jednak, iż trzeba robić to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić struktury mebla.

Krok 3 - Odpylenie

Powinniśmy odpylić powierzchnię szafki, przecierając ją wilgotną szmatką. Ponownie musimy sprawdzić, czy nasz mebel nie posiada mniejszych lub większych ubytków. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek, powinniśmy je zaszpachlować. Po tym zabiegach struktura naszego mebla na pewno będzie równa i gotowa do dalszej konserwacji. 

Krok 4

Masa, którą uzupełniliśmy ubytki musi do końca wyschnąć. Po tym używamy ponownie papieru ściernego, szlifujemy powierzchnię oraz jeszcze raz odpylamy.

Krok 5 - Malowanie

Oczyszczoną i wygładzoną powierzchnię malujemy najpierw farbą zwiększającą przyczepność, a następnie wybraną przez nas farbą nawierzchniową, która będzie decydować o walorach estetycznych naszej szafki. Aby rozprowadzić ją idealnie i pokryć wszystkie zakamarki, używajcie małego pędzelka z odpowiednim włosiem, który ich nie gubi.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak odnowić starą szafkę skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!