Jak zaplanować budowę domku letniskowego

Jak zaplanować budowę domku letniskowego

Marzeniem wielu osób jest rekreacyjny domek nad dziką plażą, w nadmorskim kurorcie albo nad bliskim jeziorem. Takie miejsce jest zazwyczaj odskocznią od szybkiego i pełnego zgiełku, miejskiego życia. Idealne na relaks, wyciszenie i wyluzowanie po ciężkim tygodniu pracy.

Krok 1

Zanim przystąpisz do budowania domku, udaj się do gminy i poproś o plan zagospodarowania przestrzennego okolicy. Dzięki temu dowiesz się czy na przyszłe lata planowane są jakieś inwestycje, które mogą skutecznie uniemożliwić spokojne użytkowanie domu. Warto zabezpieczyć się przed takimi niemiłymi niespodziankami jak najwcześniej. 

Krok 2

Następnym etapem będzie wizyta u wójta lub prezydenta wraz z wnioskiem o pozwolenie na zabudowę terenu. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - kupno działki budowlanej

Uwaga

Podatek od nieruchomości rekreacyjnych może być wyższy niż podatek od ziem budowlanych. Trochę pieniędzy zaoszczędzisz jednak na wyborze projektu domu, gdyż ten rekreacyjny będzie z pewnością tańszy niż całoroczny. 

Krok 3

Przed zakupem wymarzone działki, dokładnie sprawdź czy będziesz mógł w ogóle postawić na niej domek. Upewnij się, czy nie będzie żadnego problemu z doprowadzeniem do niego wody i prądu. 

Krok 4

Jeżeli dokonałeś już wyboru odpowiedniego projektu, złóż go wraz z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wnioskiem o pozwolenie na budowę do właściwego ze względu na miejsce starosty lub prezydenta. Teraz pozostało ci już tylko czekać na zgodę, a po tym zabierać się ostro do pracy!

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaplanować budowę domku letniskowego skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!