Jak zaplanować instalację elektryczną w domu

Jak zaplanować instalację elektryczną w domu

Podstawą wygodnego życia we własnym domu jest odpowiednie rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Musimy zaplanować dokładnie ułożenie wszystkich gniazdek oraz włączników, tak, aby używanie ich nie było kłopotliwe i irytujące.

Krok 1

Pierwszy krok należy tylko i wyłącznie do ciebie. Pomyśl, zobrazuj i wyobraź sobie jak mają wyglądać twoje pokoje. Które pomieszczenie będzie miało zastosowanie do jedzenia, a które np. do spania. Rozplanuj, gdzie chciałbyś umieścić gniazdka, tak, aby, nie musieć ciągle używać przedłużaczy. Poza tym ustal, jaki typ oświetlenia będzie w danym pokoju (zwyczajne, LEDowe, halogenowe).

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zrobić lutowaną instalację elektryczną

Krok 2

Nie zapomnij o zewnętrznej stronie domu. Pomyśl, gdzie umieścisz lampę, oświetlającą wejście i jaki to będzie typ. Rozplanuj umiejscowienie dzwonka, i zdecyduj czy będzie on jedno czy wieloelementowy. Pomyśl, czy nie potrzebujesz gniazdka, do którego podłączysz w przyszłości kosiarkę. Podsumowując, wszystko musisz dokładnie przemyśleć.

Krok 3

Najwygodniej jest, jeżeli w pomieszczeniu gniazdko znajduje się na każdej ścianie. Najlepiej przy podłodze. Natomiast w łazience i kuchni na wysokości blatu lub umywalki, aby z łatwością podłączyć mikser, toster, suszarkę czy lokówkę. Tak więc usadów część gniazdek na górze, a resztę na dole (musisz wiedzieć gdzie będą stały meble i inne urządzenia np. lodówka). 

Krok 4

Pomyśl, jak zaplanujesz oświetlenie w pokoju dziecięcym. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Krok 5

Pamiętaj, że w łazience potrzebujesz oświetlenia lustra, wanny czy kabiny prysznicowej. Zaplanuj to przed położeniem płytek.

Ciekawostka

Jeżeli nie masz doświadczenia i pomysłu jak rozplanować elektryczność, po prostu poproś o pomoc elektryka. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zaplanować instalację elektryczną w domu skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!