Jaką bramę garażową wybrać

Jaką bramę garażową wybrać

Wybierając bramę garażową mamy możliwość zdecydowania czy chcemy mieć bramę segmentową czy może uchylaną. Czym się różnią, jaką bramę garażową wybrać? Tego dowiecie się z tego poradnika.

Krok 1

To jaką bramę garażową wybierzemy, czy będzie to brama segmentowa czy uchylana często nie zależy tylko od naszych osobistych predyspozycji, ale również jest wypadkową konstrukcji garażu i jego położenia względem ulicy. 

Krok 2 - Brama uchylna

Jest to coraz popularniejszy model brama stosowany w naszych domach. Wykonana jest najczęściej z ocynkowanej blachy. Jest dużo wygodniejsza w użytkowaniu niż zwykłe skrzydłowe drzwi i otwierana jest do góry, przy pomocy zamocowanych prowadnic, dzięki czemu nie potrzeba do tego wiele siły. 

Planując założenie tego typu bramy musimy brać pod uwagę konieczność przyczepienia do sufitu prowadnic. Istnieją jednak modele bram, które takich prowadnic nie posiadają dzięki czemu brama taka jest niezależna od nadproża sufitu.

Przy instalacji warto też zwrócić uwagę na sprężyny, które w większości przypadków są pojedyncze, co przy zerwaniu jednej z nich może już uniemożliwić otwieranie bramy. Niektóre z systemów drzwi uchylanych posiadają po każdej stronie system kilku sprężyn dzięki czemu przerwanie jednej z nich w znacznie mniejszym stopniu wpływa na działanie całego systemu. 

Krok 3 - Brama segmentowa

Jest to brama, która jest znacznie bardziej zaawansowana technologicznie od bramy uchylnej. Dzięki swojej konstrukcji podczas otwierania nie wystają one poza budynek. Pozwala to na stosowanie ich w garażach, które mają bezpośrednią styczność z chodnikiem lub ulicą. 

Bramy te możemy podzielić na dwa rodzaje. Bramy górne, oraz boczne. Brama górna bardzo przypomina w swoim działaniu rolety okienne, które często montowane są na zewnątrz jako zabezpieczenie przeciwko włamywaczom. Brama boczna różni się ułożeniem segmentów, dzięki czemu otwiera się w bok poruszając się po specjalnej szynie. 

Krok 4

Każda z tych bram może również zostać wyposażona w napęd który umożliwia jej zdalne otwieranie za pomocą pilota. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jaką bramę garażową wybrać skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
 1. Awatar użytkownika __krzysiek__

  __krzysiek__

  Feb 02, 2016

  Dobrym rozwiązaniem w przypadku garażu na przy chodniku lub jezdni jest brama uchylna z dodatkowymi drzwiami zamontowanymi w bramie.

 2. Awatar użytkownika Olaf_S

  Olaf_S

  Feb 13, 2014

  Jak masz mało miejsca przed garażem zainwestuj w segmentową, lepiej dopłacić i nie martwić się że blokujesz drogę. ja akurat mam sporą działkę więc wybrałem uchylną, od astrum.pl, świetny napęd i trwały materiał.