Jak przygotować powierzchnię do malowania emulsją

Jak przygotować powierzchnię do malowania emulsją

Od dobrze przygotowanej powierzchni zależy w przyszłości trwałość i stan emulsji. Należy więc rzetelnie i porządnie ją przygotować, aby jak najdłużej zachować efekt świeżych i czystych ścian.

Krok 1 - Powierzchnia malowana

Mając do czynienia z podłożem już wcześniej malowanym, na wstępie sprawdź jakość oraz przyczepność starej powłoki malarskiej. 

 

PRZYCZEPNOŚĆ: Aby sprawdzić przyczepność powłoki malarskiej, mocno przyklej na powierzchni ściany taśmę malarską (wystarczy pasek około 20 cm), a następnie zdecydowanym ruchem odklej ją. Jeżeli na taśmie nie ma żadnego śladu powłoki, jest ona przyczepna. Wtedy wystarczy że nałożysz na nią lateksową emulsję podkładową. Jeżeli jednak farba nie jest już przyczepna i łuszczy się, musisz usunąć całą starą powłokę i przed malowaniem zagruntować powierzchnię w całości.

 

JAKOŚĆ: Aby dokonać kontroli jakości, przesuń po ścianie dłonią. Jeżeli wyczuwasz pęknięcia i głębsze rysy, nałóż za pomocą szpachelki masę szpachlową. Jeżeli powstaną przez to jakieś nierówności, wygładź je papierem ściernym. Musisz także sprawdzić, czy na podłożu nie znajdują się grzyby pleśniowe. Jeżeli występują, usuniesz je za pomocą środków przeciwgrzybicznych. Aby ujednolicić strukturę ściany, nałóż przed malowaniem lateksową emulsję podkładową. Dzięki temu krycie emulsji nawierzchniowych będzie jeszcze lepsze. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przygotować się do malowania

Krok 2 - Powierzchnia niemalowana

Na wstępie określ z jakim rodzajem podłoża masz do czynienia. 

 

GIPS, GŁADZIE, SZPACHLE: Sprawdź, czy powierzchnia jest odpowiednio sucha. Wilgotność nie może przekraczać 5%. Kiedy skończysz ewentualne szlifowanie, upewnij się, że na powierzchni nie zostały żadne pyły. 

 

PŁYTA GIPSOWO-KARTONOWA: Skontroluj czy w miejscach łączeń płyt nie ma już żadnych pyłów po szlifowaniu. Następnie nałóż jedną warstwę lateksowej emulsji podkładowej.

Krok 3

Po wykonaniu powyższych kroków, możesz zacząć malowanie! 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak przygotować powierzchnię do malowania emulsją skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!