Odnawianie i pielęgnacja antyków

Odnawianie i pielęgnacja antyków

Chcesz wykonać pielęgnacyjna renowację starych i stylowych mebli? Nie za bardzo wiesz jakich preparatów użyć i jak się do tego zabrać? Ten poradnik jest dla ciebie

Krok 1 - Pielęgnacja starych mebli

Stare, politurowane meble zawsze z upływem czasu tracą połysk i robią się matowe. To powoduję, że tracą swój urok. Jak dbać o takie meble aby nie dopuścić do takiego stanu? Odpowiedź jest prosta - trzeba zadbać o ich pielęgnację. Na rynku jest wiele produktów, które nam w tym pomogą. Są to różne spreje, mleczka do odświeżania mebli, czy też pasty dostępne w tubkach, wzbogacone o fornit. Te środki nie wysychają i dlatego trzeba ich używać z rozwagą. Tylko raz, max dwa razy w roku możemy ich użyć i pokryć nimi meble. Inaczej będziemy mieli efekt klejącej się powierzchni mebli, do której będą się przyklejać przedmioty które postawimy na takich meblach. 

Krok 2 - Jak przeprowadzić renowację

Pierwszym etapem prac renowacyjnych jest ściągnięcie poprzedniej politury, lakieru i farby. W sklepach musimy zaopatrzyć się w specjalny skrobak, który nie zniszczy struktury drewna. Taki markowy skrobak ma też twarde ostrza, które w razie konieczności można wymienić.

A może renowacji wymagają szuflady? Najwięcej problemów przy renowacji szuflad sprawia dno, które często jest trwale zniszczone, np. przez plamy. Natomiast w przypadku mebli w lepszym stanie wystarczy tylko umyć środek, używając do tego celu wosku. Jeśli zniszczenia są bardziej znaczące to trzeba użyć papieru ściernego i wyszlifować powierzchnię. 

Krok 3 - Renowacja szarych mebli

Na szare meble użyjmy rozjaśniacza. Preparat tego typu nadaje drewnu ładnego, żywego koloru. Bardzo ważne tutaj jest także nakładanie wosku. Tą czynność należy powtarzać kilka razy i pamiętać aby za każdym razem dobrze i dokładnie wypolerować daną powierzchnię. 

Krok 4 - Artystyczna stylizacja mebla

Jeśli chcielibyśmy wykonać stylizację mebla na antyk a nie tylko odnowić i pomalować mebel to będziemy musieli sięgnąć rady specjalistów. Stylizowanie mebla tak aby otrzymać postarzany efekt uzyskujemy poprzez nierówne nakładanie farby, albo jej przecieranie i odkrywanie innego koloru spod spodu. Można tez zastosować patynowanie powierzchni. Takie prace tworzą nam niepowtarzalne i oryginalne meble. Jeżeli wykonanie takich zaawansowanych technik okaże się dla nas zbyt trudne, to można zatrudnić specjalistę, który zgodnie z naszymi wymaganiami, wykona za nas tą pracę.

Krok 5 - Fachowa pomoc

Ogólnie proces renowacji mebli nie jest trudny, ponieważ niektórych czynności można się nauczyć szybko. ale pamiętajmy, że taka renowacja zajmuje sporo czasu i wymaga sporo cierpliwości. Szczególnie dotyczy to stylizowania mebli zaawansowanymi technikami. Jeśli nie mamy na to czasu to powierzmy taka renowację firmom specjalizującym się w tym zakresie

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak wykonać renowację skórzanych mebli #2

Skomentuj poradnik

Poradnik Odnawianie i pielęgnacja antyków skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!