Jak czyścić kominek

Jak czyścić kominek

Na ścianach kominka osadza się smoła, sadza i różne popioły, które w niektórych przypadkach mogą okazać się nawet niebezpieczne. Aby więc kominek dobrze funkcjonował i nie stwarzał żadnego zagrożenia- warto raz na jakiś czas porządnie go przeczyścić. Lepiej, aby amatorzy powierzyli tę pracę specjalistom.

Krok 1

Co najmniej raz w tygodniu usuń z zewnętrznej strony kominka kurz i osad. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak czyścić mikrofalówkę

Krok 2

Pozostałości po palenisku możesz zacząć usuwać dopiero 12 h po zakończeniu palenia w kominku. Wynieś je w specjalnym opakowaniu i wyrzuć do odpowiedniego pojemnika. 

Krok 3

Staraj się palić w kominku dobrze wysuszonym drewnem, ponieważ wytwarza dużo mniej osadów, które tworzą mieszankę fenoli. 

Krok 4

Powinieneś przynajmniej raz do roku wezwać specjalistę, który dokładnie sprawdzi stan przewodu odprowadzającego dym. Pamiętaj, że to wszystko dla bezpieczeństwa twojego i twoich bliskich. 

Krok 5

Nigdy nie stosuj do zagaszania kominka wody, ponieważ wtedy cały osad leci ku górze i osadza się na ściankach. Ewentualnością mogą być jakieś nagłe wypadki. 

Krok 6

Myjąc chociażby szybę kominka chemikaliami, dokładnie upewnij się, czy żar do końca wygasł. Przypominam, że te środki są łatwopalne, a w połączeniu z ogniem mogą doprowadzić do tragedii. 

Krok 7

Jeżeli twój kominek jest obudowany cegłami, zachowaj szczególną ostrożność. Nie czyść ich szorstkimi i twardymi materiałami, ponieważ mogą się kruszyć. Poza tym, ukruszenie się kawałka zewnętrznej warstwy paleniska może doprowadzić do rozprzestrzenienia się ognia. 

Krok 8

Rozpalając w kominku, układaj drewno na środku paleniska oraz możliwie jak najdalej ścianek i metalowych części. 

Krok 9

Zastanawiasz się jak wyczyścić okno w kominku? Nic prostszego. Przygotuj następującą mieszankę: jeden litr ciepłej wody wymieszaj z pół szklanki octu i jedną łyżeczką amoniaku, a następnie za pomocą miękkiej szmatki przetrzyj ekran z dwóch stron. Po tym, opłucz szkło ciepłą wodą i wytrzyj do sucha. 

Krok 10

Jeżeli posiadasz obudowę ze szkła hartowanego, czyść ją delikatnie, aby jej nie porysować (tak samo jak w kroku nr 9). 

Krok 11

Żeliwne ruszty także możesz czyścić za pomocą środka podanego w kroku 9 i 10 albo wszelkimi olejami roślinnymi, które skutecznie natłuszczą powierzchnię i sprawią, że osad łatwiej zejdzie. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak czyścić kominek skomentowało 2 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
 1. Awatar użytkownika VitcasPl

  VitcasPl

  Dec 29, 2015

  Raczej nie polecam domowych, popularnych metod, takich jak na przykład czyszczenie brudnej szyby popiołem. Mogą się w nim znajdować chociażby niedopalone drobinki drewna, które mogą zarysować powierzchnię szyby. Podobnie zresztą jak popularne skrobaczki. Zatem, aby dobrze wyczyścić szybę warto zadbać o dobór odpowiednich środków czyszczących.

 2. Awatar użytkownika misio1122555

  misio1122555

  Jun 15, 2015

  wydaje mi się że niedokładnie wyczyściłeć