Jak dbać o skalniak ogrodowy

Jak dbać o skalniak ogrodowy

Skalniak ogrodowy cieszy oczy nie tylko latem, ale także zimą, kiedy cała reszta roślin zimuje. Wprowadza do ogrodu górski klimat. Jeżeli w twoim ogrodzie znajduje się jakiś nieużytek lub naturalny spad, wykorzystaj go i przy pomocy odrobiny wyobraźni stwórz skalniak.

Krok 1

Do stworzenia skalniaka wykorzystaj naturalne spady, pagórki i wzniesienia. Dzięki temu cała inwestycja będzie na pewno tańsza. Najlepszym miejscem będą zbocza zwrócone na wschód lub zachód, gdyż będzie można posadzić tam więcej roślin o zróżnicowanych upodobaniach. Można więc powiedzieć, że te dwie strony świata są bardziej uniwersalne. 

Krok 2

Jeżeli chodzi o glebę, powinna być przepuszczalna i piaszczysta. Najlepiej aby składała się z odłamków skalnych, torfu, piasku i żyznej gleby. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak dbać o kwiaty domowe za pomocą piwa

Ciekawostka

Jeżeli gleba w twoim ogrodzie należy do ciężkich, dodaj do niej materiał drenażowy np. żwir. Natomiast w przypadku gdy jest lekka, dodaj glinę. 

Krok 3

Popękane, porysowane i pokryte porostami i mchem kamienie układaj tarasowo. Dzięki temu nie tylko woda, którą my dostarczamy, ale także ta opadowa zostanie zatrzymana. Największe okazy umieść u podstawy zbocza. 

Ciekawostka

Łącz ze sobą kamienie o różnych wielkościach, ponieważ zapewnisz w ten sposób skalniakowi ciekawy wygląd. Unikaj łączenia różnych rodzajów skał, gdyż nadasz całej kompozycji nienaturalnego wyglądu. 

Krok 4

Za sadzenie roślin zabierz się wczesną wiosną lub późną jesienią, aby rośliny miały możliwość ukorzenić się przed nadejściem zimy. Koło siebie posadź rośliny o podobnych wymaganiach. Jeszcze podczas projektowania skalniaka, weź pod uwagę wysokość, jaką osiągają poszczególne gatunki. 

Ciekawostka

Na skalniaku najładniej prezentują się rośliny z tego samego gatunku, ułożone w odrębnych częściach. Poszczególne \'plamy\' roślin możesz przedzielić kamieniami. 

Krok 5

Postaw na niskie byliny i miniaturowe krzewy. Bujne rośliny niekorzystanie wyglądają na skalniaku. 

Krok 6

Regularnie zraszaj i odchwaszczaj rośliny. W czasie upalnych dni utrzymuj stałą wilgotność gleby, a późną jesienią przygotuj nieodporne na mróz gatunki do zimowania. W tym celu przykryj je iglastymi gałązkami. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o skalniak ogrodowy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!