Jak dbać o wrzosy

Jak dbać o wrzosy

Trudno jest przejść obojętnie obok piękne kwitnących w dużej grupie wrzosów. Magnetyzują swoją barwą i zapachem. Mogą być używane np. jako zapach do naszych szaf. Wystarczy włożyć kwiaty do bawełnianej torebeczki i włożyć między ubrania. A jak o nie dbać w ogrodzie?

Krok 1

Wybierając stanowiska dla wrzosów, kieruj się tym, aby miejsce przede wszystkim nie było zacienione. Kwiaty preferują nasłonecznione, ciepłe i jasne stanowiska. W przeciwnym razie kwiaty będą o wiele gorzej rosły i wyglądały na mniej zdrowe. 

Krok 2

Jeżeli chodzi o podłoże, roślina potrzebuje suchej i piaszczystej gleby, o zerowej zawartości wapnia i kwaśnym pH (od 3,5 do 4,5). Poza tym, wrzosy nie tolerują ziemi ciężkiej, bardzo wilgotnej oraz gliniastej. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak sadzić krzewy na balkonie

Uwaga

Jeżeli jesteś posiadaczem nieprzepuszczalnej gleby i chcesz zasadzić wrzosowisko, najpierw koniecznie zrób drenaż!

Krok 3

Późna jesień to czas, w którym musisz poświęcić wrzosom trochę więcej czasu i pracy. Aby kwiaty spokojnie przezimowały bez ryzyka zamarznięcia, okryj je warstwą igliwia, gałęzi lub argowłókniną.

Krok 4

W kwietniu zabierz się za przycięcie pędów. Pozbądź się suchych i zmarzniętych części. Utnij pęd w miejscu poniżej pęków kwiatowych, które uznałeś za niepotrzebne. Dzięki temu zabiegowi roślina wzmocni się i zgęstnieje.

Krok 5

Przed sadzeniem wrzosów, wykop owalną dziurę o głębokości 15-20 cm. Następnie wsyp do niej kwaśny torf i ponownie przekop podłoże na około 25 cm głębokości. Pamiętaj o zachowaniu odległości pomiędzy pojedynczymi kępkami (30 cm).

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dbać o wrzosy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!