Jak dokonać renowacji papy

Jak dokonać renowacji papy

Papa świetnie nadaję się do izolacji różnorodnych powierzchni. Może nam służyć przez wiele lat, pod warunkiem, że została dobrze położona. Jeżeli uważasz, że twoja papa nie jest w odpowiednim stanie, najpierw dokładnie oceń uszkodzenia, ponieważ to właśnie od ich rodzaju będzie zależało jaką metodę renowacji powinieneś wybrać.

Krok 1 - KONSERWACJA

Na początku oceń czy na papie znajdują się pęcherze i pęknięcia. Jeżeli jest ich niewiele, najlepszym rozwiązaniem będzie konserwacja

W przypadku konserwacji, dzięki niedużemu nakładowi pracy możemy skutecznie przedłużyć żywot naszej papy o kilka dobrych lat. Dokonać jej może zarówno profesjonalista jak i amator, gdyż nie ma w tym naprawdę nic trudnego. Ogromny wybór materiałów dodatkowo ułatwia to zadanie.


Masę asfaltową należy nałożyć na papę szczotkami dekarskimi. Poleca się stosować dwie, trzy warstwy. Potrzebny będzie także grunt bitumiczny. Całość będzie bardzo dobrą izolacją, odporną na zimno i mrozy. 

Krok 2 - NAPRAWA

Sprawdź w jakim stanie jest twoja papa. Jeżeli widzisz na niej pęknięcia i pęcherze, jest to znak, że należy ją naprawić

Na wstępie usuń pęcherze i poczekaj kilka godzin aż powierzchnia wyschnie. Aby naprawić uszkodzenia i dziury, wytnij z papy nowy kawałek mniej więcej o 10-15 cm większy od uszczerbku. Następnie naklej łaty. Na końcu warto zakonserwować dodatkową powierzchnię aby uniknąć niepotrzebnych prac w najbliższej przyszłości.

Krok 3 - WYMIANA

Podobnie jak w poprzednich krokach dokonaj oględzin papy. Jeżeli widzisz na niej liczne pęknięcia i dużą ilość pęcherzy, jest to sygnał do wymiany twojej starej papy. Nie warto doprowadzać powierzchni do takiego stanu, gdyż wymiana jest pracochłonna i droga. 

Niezależnie od tego czy masz 5 czy 10 warstw papy, musisz ściągnąć wszystkie. Następnie zagruntuj powierzchnię substancją bitumiczną i zabierz się za układanie nowej papy. Na rynku istnieje wiele rodzajów pap do przyklejania lub przybijania. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dokonać renowacji papy skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!