Jak wykonać podłogę na gruncie

Jak wykonać podłogę na gruncie

Wykonanie podłogi na gruncie na pewno nie należy do łatwych zadań. Jest to bardzo czasochłonna praca, która w gruncie rzeczy składa się z trzech warstw: pierwszej-podsypki, drugiej- warstwy termoizolacyjnej oraz przeciwwilgociowej i trzeciej- wylewki i wykończenia podłogi.

Krok 1 - Przygotowanie

Przed przystąpieniem do pierwszego etapu czyli podsypki, usuń warstwę niepotrzebnej ziemi. Następnie ustal jaka powinna być głębokość wykopu. Dzięki temu dowiesz się, jaki poziom ziemi musisz osiągnąć. Warstwa i jej grubość może być określona w projekcie danego domu. 

Krok 2 - Podsypka

Mając odpowiedni wykop, możesz przystąpić do wykonania podsypki. Na początku wsyp pierwszą warstwę kruszywa (najgrubsze kruszywo o największej frakcji np. tłuczeń) i dobrze ją ubij. Po tym, wsyp drugą warstwę o nieco mniejszej frakcji np. popularny żwir, a na koniec dodaj trzecią warstwę czyli piasek. Całość porządnie ubij i wyrównaj. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak naprawić skrzypiącą podłogę

Krok 3 - Podbetonka

Podbetonka to podstawa do prawidłowego ułożenia warstw izolacyjnych. Aby ułatwić sobie pracę, powbijaj w kruszywo drewniane paliki. Góra palika powinna wyznaczać górny poziom powierzchni podbetonki. 

Krok 4 - Termoizolacja i izolacja przeciwwilgociowa

Termoizolacja wykonywana jest przy pomocy płyt styropianowych oraz płyt z wełny mineralnej o dość dużej twardości. Eksperci zalecają stosowanie warstwy, która ma około 15 cm grubości. Układając styropian, połóż trzy warstwy, każda po 5 cm. 

 

Izolacja przeciwwilgociowa to przede wszystkim masy bitumiczne i papy. 

 

Kiedy zastosujesz styropian, nałóż na warstwę papy folię budowlaną, ponieważ substancje, z których składa się papa reagują chemicznie ze styropianem i niszczą go. 

Krok 5 - Wylewka betonowa i wykończenie

Po wylaniu betonu i bardzo dokładnym wyrównaniu go, możesz zabrać się za etap wykończeniowy. W zależności od pomieszczenia, używa się do tego paneli, płytek, drewna czy gumoleum. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wykonać podłogę na gruncie skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!