Jak wyremontować płaski dach

Jak wyremontować płaski dach

Około 35-40 lat temu jednym z popularniejszych konstrukcji dachowych był dach płaski. Materiały z tamtego stulecia na pewno pozostawiają wiele do życzenia, więc czas pomyśleć o remoncie. Poniżej krótko opiszę najważniejsze kwestie.

Krok 1

Dach płaski dzielimy na wentylowany i niewentylowany. Pierwszy wymusza na nas zmianę ocieplenia, natomiast drugi zmianę izolacji termicznej oraz wykonania hydroizolacji. Na wstępie określ do jakiego typu należy twój dach. 

Krok 2 - Dach wentylowany

W przypadku gdy pomiędzy stropem, a połacią dachu znajdują się otwory, będziesz zmuszony wykonać jedynie izolację. W tym celu najbardziej pomocny będzie styropian albo wełna mineralna. 

Zwróć uwagę na to, aby zostawić otwory wentylacyjne w ścianach w odległości około 3 cm od siebie. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak zbudować dom - pokrycie dachowe

Ciekawostka

Dzięki otworom wentylacyjnym w ścianach materiał przeznaczony do izolacji nie będzie podatny na zwilgocenie. Otwory zabezpiecz dodatkowo siatkami lub kratką, aby do ich wnętrza nie dostały się owady i ptaki. 

Uwaga

Izolację układaj na paroszczelnej folii.

Krok 3 - Dach niewentylowany

Nowe pokrycie, które wykonasz, będzie chronić wnętrze dachu przed wnikaniem wody i wilgoci. W związku z tym, konieczny będzie montaż kominków wentylacyjnych pod warstwą hydroizolacji. W celu wykonania izolacji dachu bez wentylacji, użyj styropianu lub wełny mineralnej w postaci płyt albo desek. Możesz także zastosować materiały warstwowe np. piankę poliuretanową pokrytą z jednej strony papą. 

Ciekawostka

Przed przystąpieniem do remontu dachu, możesz skonsultować się z konstruktorem budowlanym, który określi na ile wytrzymała jest konstrukcja dachowa. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wyremontować płaski dach skomentowało 1 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków
  1. Awatar użytkownika DjGrzybu

    DjGrzybu

    May 01, 2014

    Na odeskowany dach z tego co wiem montuje sie membrane PAROPRZEPUSZCZALNĄ a nie paroizolacyjną... wogóle temat o czym innym a film tez o czym innym. ogólnie 3/5 głownie za wykonanie dachu(krzywo docieta dachówka, dźwigniete dachówki przy oknach dachowych)