Jak fugować

Jak fugować

Dobrze dobrana fuga podkreśla koloryt, fakturę i piękno płytek. Warto dowiedzieć się jak ją kłaść, aby była trwała i cieszyła wraz z płytkami oko przez długi czas.

Krok 1

Przed położeniem płytek, wyczyść je z nadmiaru kleju i dokładnie wysusz. 

Krok 2

Przygotuj fugę. Postępuj zgodnie z zaleceniami, podanymi na opakowaniu, ponieważ złe dobranie proporcji może doprowadzić do tego, że fuga straci swoje podstawowe właściwości. 

Krok 3 - Nanoszenie fug

Nanieś na powierzchnię płytek fugę za pomocą pacy filcowej. Szczególnie dokładnie wysmaruj przestrzeń między płytkami. W narożnikach możesz pomóc sobie niewielką szpachelką. Twoje ruchy powinny być energiczne, kołowe. 

Nadmiar fugi można z płytek usunąć za pomocą ściągacza do szyb. 

Krok 4 - Zmywanie nadmiaru fugi

Gdy zauważysz, że warstwa fugi zaczyna zasychać na płytkach, możesz zabrać się za zmywanie fug. 

Przygotuj wiadro z letnią wodą i gąbką (taką, jak do mycia). Gąbka powinna być wilgotna, a nie ociekająca wodą. Czyść nadmiar fug, aż do skutku. Unikaj szczelin między płytkami. Zrób to dokładnie i ostrożnie, ponieważ zaschnięta fuga jest bardzo trudna do wyczyszczenia. Co gorsza, jeżeli przez niedokładne zmywanie fuga będzie postrzępiona lub nierówna- konieczne będzie zeskrobywanie jej szpachelką. 

Krok 5 - Zabezpieczanie fug

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zabezpieczających fugi od działania wody i pary wodnej. Dodatkowo, nadają jej połysk, dzięki czemu fuga zostaje dłużej czysta i dużo łatwiej utrzymać ją w czystości. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak położyć kafelki - fugi część 3

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak fugować skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!