Jak wypełnić spoiny

Jak wypełnić spoiny

Wypełnianie spoin fugą lub sylikonem to już praktycznie ostatni etap naszej pracy. Spoiny z pozoru są końcowym detalem, który jednak uzupełnia wygląd całej powierzchni i nadaje jej właściwy charakter. Warto więc zrobić to porządnie, aby końcowy efekt był w stu procentach zadowalający.

Ciekawostka

Za spoinowanie możesz zabrać się dopiero 24 godziny po przyklejeniu płytek. W tym czasie klej powinien już całkowicie stwardnieć. Wyjątkiem jest klej szybkowiążący. W tym przypadku fugowanie rozpoczniesz już po 4 godzinach. 

Krok 1 - Zaprawa

Zawartość worka z zaprawą wsyp do wiadra z określoną przez producenta ilością wody. Całość wymieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Musisz wykorzystać ją w ciągu 35-40 minut od przygotowania. Nie dolewaj ponownie do zaprawy wody! 

Krok 2 - Przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do fugowania, oczyść każdą spoinę ze pomocą wilgotnej gąbki. Dodatkowo możesz również zwilżyć je za pomocą rozpylacza. 

Krok 3 - Spoinowanie

Przygotowaną masę nałóż w spoinę głęboko i szczelnie. W tym celu posłuż się gumową packą, którą należy poprowadzić ukośnie do kierunku wyznaczonego przez krawędź płytki, trzymając ją pod kątem 45 stopni w stosunku do powierzchni.

Nadmiar fugi zbierz za pomocą packi i ponownie wprowadź do spoiny. 

Krok 4 - Mycie

Po około 20-30 minutach możesz zabrać się za wstępne mycie. Obserwuj, kiedy fuga zmatowieje, a następnie weź do ręki wilgotną gąbkę i zbierz nią nadmiar fugi z płytek. 

Krok 5 - Sylikon

W miejscach połączeń np. między krawędziami ścian, w połączeniu ściany z posadzką oraz w spoinach przy brodzikach, wannach czy umywalkach, nałóż uszczelniający sylikon. Ta wodoodporna warstwa nie jest podatna na działanie grzybów i pleśni. Przed położeniem sylikonu, dokładnie oczyść powierzchnię z kurzu, pyłów i innych zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na osłabienie przyczepności. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak wypełnić spoiny skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!