Jak dobrać kolor ścian w pokoju

Jak dobrać kolor ścian w pokoju

Dobranie koloru ścian do malowania pomieszczeń nie jest wcale takie łatwe jakby się zdawało. Musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych a przede wszystkim znać zasady łączenia poszczególnych kolorów i ich cechy specyficzne. W tym poradniku dowiecie się jak dobrać kolor ścian w pokoju.

Krok 1 - Biel

To kolor uniwersalny. Pozwala uwydatnić pozostałe kolory w mieszkaniu. Białe ściany budzą wrażenie przestrzenności oraz porządku. Kolor biały również nas uspokaja i zmienia się pod wypływem gry światła.

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak przygotować się do malowania

Krok 2 - Czerń

Kolor czarny dobrze współgra z innymi barwami. Symbolizuje jednak smutek i ciemność, ale też pewną tajemnice i wyrafinowanie. Należy jej używać raczej w niewielkich ilościach, pozwoli nam to uwydatnić inne barwy i stworzyć dla nich kontrast.

Krok 3 - Żółć

Działa pobudzająco i relaksująco. Pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenia. Dobrze komponują się również z innymi kolorami. Ciemne żółcienie pasują do nowoczesnego stylu mieszkań i lubią błękit, zieleń, czerwień i brązy.

Krok 4 - Niebieski

Kolor niebieski działa na nas uspokajająco, budzie jednak również uczucie chłodu zwłaszcza gdy rozjaśnimy go bielą. Pasują do niego odcienie złota, oranżu i czerwieni. 

Krok 5 - Zieleń

Zieleń to kolor relaksu i uspokojenia. Idealnie pasuje do łazienek i przedpokojów. Jasna zieleń dobrze komponuje się z bielą, żółcią, szarością i rózem. Ciemna z różem, ciemnym błękitem, kolorami oliwkowymi.

Krok 6 - Oranż

To kolor zdecydowanie ciepły, żywy i rozweselający. Należy go łączyć z ciemnymi barwami. 

Krok 7 - Czerwień

Wzbudza pozytywne emocje, niestety pomniejsza optycznie pomieszczenia. Idealnie pasuje do korytarzy, może sprawdzić się również w sypialni. Współgra dobrze z wiśnią, oranżem, fioletem i ciemną oliwką.  

Ciekawostka - Barwy ciepłe

Np. oranż, żółcień  to barwy należące do radosnych i poprawiających nastrój

Ciekawostka - Barwy zimne

Np. błękity i zielenie uspokajają 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak dobrać kolor ścian w pokoju skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!