Jak hodować imbir

Jak hodować imbir

Imbir to aromatyczna przyprawa znad Oceanu Spokojnego. Dzisiaj jest natomiast uprawiana w wielu miejscach na świecie, które charakteryzują się ciepłym klimatem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o tej roślinie, przeczytaj poniższe informacje.

Krok 1

Imbir ma długie (około jednego metra) łodygi, które wyrastają z kłączy. Liście są lancetowate.

Kłącza kupuj w sklepie z warzywami lub ze zdrową żywnością. Wybieraj tylko te zdrowe i jędrne. Zwracaj uwagę, aby nie były zbutwiałe czy zgniłe. Gdy dokonasz zakupu, podziel wielkie kawałki na mniejsze i pozostaw do wyschnięcia. Część wsadź do doniczki (płytkiej i szerokiej).

Na uprawę rośliny najlepiej zdecydować się wiosną!

Krok 2

Umieść kłącze w  torfie z gliną, wsadzając je poziomo do gleby. Następnie przysyp całość 2 cm warstwy podłoża i podlej. Doniczkę przykryj folią (przezroczystą, taką jak do żywności). Kiedy pokażą się pierwsze pędy (czyli po 4-6 tygodniach)- ściągnij folię. 

Wideo

Możesz również zobaczyć poradnik wideo na podobny temat:

Jak uprawiać zioła na parapecie

Krok 3

Doniczka powinna stać w dobrze oświetlonym miejscu np. na parapecie południowego okna lub w ogrodzie. 

Krok 4

W upalne dni podłoże rośliny powinno być stale wilgotne, dlatego też obficie je podlewaj. Od sierpnia imbir nie wymaga już takiego nawadniania, a od połowy września nie musisz go podlewać wcale. 

Krok 5

Jeżeli twój imbir ma być przeznaczony do celów spożywczych, nawoź go jedynie nawozami organicznymi. Natomiast do celów ozdobnych- zainwestuj w nawozy mineralne. Zabieg nawożenia powielaj co dwa tygodnie podczas okresu wzrostu. 

Krok 6

Jesień to czas, kiedy liście imbiru robią się żółtawe, co oznacza, że kłącza dojrzały. Właśnie wtedy możesz je wykopać. Jeżeli wówczas chcesz kontynuować hodowlę rośliny, poczekaj, aż liście uschną, a następnie przenieś imbir do chłodnego pomieszczenia (gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 10 stopni Celsjusza). 

Zimą nic nie robimy z rośliną, aż do wiosny. Wtedy wypuści ona nowe pędy. Przesadź ją do świeżej i nowej ziemi i po odpowiedniej pielęgnacji czekaj na efekty. 

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak hodować imbir skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!