Jak odciąć dopływ wody

Jak odciąć dopływ wody

Jeśli w domu zauważysz wyciek wody i nie możesz zlokalizować miejsca usterki, lub chcesz wymienić np. baterię łazienkową, to najpierw musisz odciąć dopływ wody.

Krok 1

Krok 2 - Gdzie można znaleźć zawór wody

W nowy instalacjach wodnych zawory odcinające wodę możemy znaleźć pod każdym urządzeniem do którego doprowadzana jest woda (Umywalka, wanna, zlewozmywak, prysznic). Każde takie wyposażenie posiada dwa zawory, jeden do ciepłej a drugi do zimnej wody. Wyjątkiem jest pralka, zmywarka, spłuczka w sedesie, które mają zawór tylko zimnej wody. Natomiast w starszym budownictwie zawory odcinające wodę mogą być umiejscowione w piwnicy. Najczęściej są to stare i rzadko używane urządzenia, dlatego do przekręcenia takiego zaworu będziesz musiał użyć sporo siły. 

Uwaga

Wprowadzając się do nowego miejsca zamieszkania warto zapoznać się z budowa i rozplanowaniem instalacji wodnej, gdyż w przypadku awarii uniknąć możemy stresu związanego z nerwowym poszukiwaniem zaworów i zminimalizujesz straty.

Krok 3 - Co zrobić gdy urządzenie nie ma własnego zaworu

Może się zdarzyć, że takie sprzęty jak umywalka, zlew, wanna nie posiadają zaworów odcinających wodę w całym domu. Wtedy musimy zakręcić wodę w całym domu za pomocą zaworu głównego. Zawór główny najczęściej można znaleźć przy wodomierzu.

Uwaga

Kiedy masz elektryczny podgrzewacz wody to odcinając wodę w całym domu czasem niech Ci się nie zapomni o wyłączeniu go z sieci elektrycznej

Krok 4 - Zasilanie z wodociągu miejskiego

Kiedy nasz dom jest zasilany wodą z wodociągu miejskiego, to główny zawór odcinający zwany zasuwą będzie się znajdował niedaleko domu na ulicy lub chodniku. Zawór taki zabezpieczony jest zazwyczaj żeliwną klapką.

Kiedy będzie konieczność dostania się do takiego zaworu, musisz najpierw odsunąć klapkę płaskim wkrętakiem i za pomocą specjalnego klucza trzeba zamknąć zasuwę zaworu. W przypadku kiedy nie masz takiego specjalnego klucza to jedynym rozwiązaniem jest kontakt z pogotowiem wodno – kanalizacyjnym.

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak odciąć dopływ wody skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Ten poradnik nie został jeszcze skomentowany. Bądź pierwszą osobą, która go skomentuje!